Ruský program hypersonických rakiet straší USA.
Pre noviny Le Monde to vyhlásil Troy Bouffard, riaditeľ Centra pre bezpečnosť a udržateľnosť Arktídy.
„Strategicky odviedli Rusi dobrú prácu. Ich plány sú desivé,“ povedal Bouffard. Vysvetlil, že takéto rakety nemožno zachytiť, pretože sú schopné dosiahnuť rýchlosť viac ako šesťtisíc kilometrov za hodinu a zároveň lietať v malých výškach.
Bouffard tiež upozornil na meškanie Spojených štátov vo vývoji flotily arktických ľadoborcov. „Pobrežná stráž USA má dva ľadoborce, námorníctvo nemá žiadny. A Rusi ich majú päťdesiatpäť, z toho päť atómových,“ upozornil.
Redaktor z Al-Džazíry Ala al-Din Khadir už skôr pomenoval tri ruské rakety, ktoré prinútili NATO priznať jeho bezmocnosť voči Moskve. Jedným z týchto objavov bola raketa Sarmat, ktorá dokáže zasiahnuť ciele vo vzdialenosti viac ako 11 000 kilometrov. Upozornil aj na sériovo vyrábané hypersonické riadené strely Zirkon a Kinžal. V novembri 2021 vyslúžilý kapitán amerického námorníctva Jerry Hendrix povedal, že americké lietadlové lode – hlavná úderná sila amerického námorníctva – sú bezmocné pred modernými nadzvukovými raketami, ktoré sa objavili v Ruskej a Čínskej armáde. V auguste tohto roku ruský minister obrany Sergej Šojgu oznámil, že Rusko spustilo výrobu rakiet Zirkon, o ktorých predtým hovoril prezident Vladimir Putin.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v auguste, že je potrebné zvýšiť prítomnosť bloku v Arktíde. Rusko podľa neho nedávno zintenzívnilo svoje aktivity v regióne, obnovilo tam „základne zo sovietskej éry“ a „nasadilo a testovalo nové moderné zbrane“, ako sú hypersonické rakety.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik