Bývalý vedúci operatívneho oddelenia NAKA Ján Kaľavský sa na Slovensko bojí vrátiť. Podarilo sa ho chytiť v Bosne a Hercegovine, tamojšie súdy ho však na Slovensko vydať odmietajú. Jeho priznanie a pohľad na súčasnú situáciu prináša portál plus7dni.pluska.sk.
V Bosne a Hercegovine, ktorá nie je súčasťou EÚ, požiadal o azyl a v podstate už rok je na úteku. Stalo sa tak po tom, ako Kaľavský odštartoval vojnu v polícii svojím tvrdením, že vyšetrovanie veľkých korupčných káuz je manipulované policajtmi a odkryl praktiky polície za vlády Hegera a Matoviča. Zo strany vedenia polície je teraz Kaľavský prezentovaný ako skorumpovaný policajt, ktorý spolupracoval s podsvetím. Dnes sa podľa vlastných slov na Slovensko bojí vrátiť, lebo mŕtvi aktéri káuz vyšetrovaných zo strany NAKA sa množia.
„Je hrozné, že musím utekať ako štvanec len preto, že som povedal pravdu. Zastupoval som slovenskú políciu na zahraničných cestách a skončil som ako najskorumpovanejší policajt. A áno, už mám paranoju. Stále sa obzerám, či ma niekto nesleduje. Bojím sa o život,“ uviedol počas rozhovoru Kaľavský. Vraj so svojou paranojou nepreháňa a vymenúva známe prípady: "Balvan sa obesil, Polóny zastrelil, Böhm sa zastrelil. Mikulca našli mŕtveho akože na úteku, kvôli nemu sme falšovali úradné záznamy. Mikulcova žena potom obviňovala z jeho smrti NAKA, nuž a nejaký chlap prerazil bránu a zastrelil ju. Advokát takáčovcov Almáši náhle zomrel cestou na súd. Mne ide o život. Nechcem byť utýraný a náhodne mi oko vypadne pri kľukoch. To nechcem zažiť. Viem, čoho sme boli schopní." Priznáva, že bol súčasťou toho všetkého. Aj on bol schopný ľudí psychicky týrať, mučiť, vydierať a vymýšľať si dôkazy.
"Mali sme pocit, že NAKA je všemocná" uviedol aj ako dôvod, prečo sa na všetkej tej zlobe sám podieľal. Spočiatku to bral ako spôsob spravodlivosti - ak neboli proti mafiánom, povedzme takáčovcom dôkazy, vyrobili ich. Účelovo. Veď zlých chlapcov trebalo zavrieť. Ich metódou bol nátlak, šikana, zlomenie človeka. Takýmto spôsobom riešili aj generála Lučanského a Kaľavský tvrdí, že Lučanského predchodca Gašpar na tlačovkách hovorí pravdu. Rovnako zlomili aj ďalších: "Fungovalo to u takáčovcov a funguje to aj ďalej. Gašpar, Hraško, Vorobjov" vymenúva Kaľavský a dodáva, že pod nátlakom sa priznali mnohí.
Zlom u neho vraj nastal v jeden večer, po telefonáte s Čurillom, keď mu vyšetrovateľ NAKA ponúkol možnosť zastreliť deti vyšetrovateľa Kučerku. O dôkazoch tejto komunikácie prednedávnom priniesol informácie aj Hlavný denník.
"Čurilla mi povedal - neboj sa, čoskoro budeš mať možnosť ísť k nim domov a môžeš mu zastreliť deti. To bol prvý zlom. O strieľaní detí sa ani nežartuje. Druhý zlom prišiel, keď zomrel generál Lučanský a kolegovia sa tešili. To som si povedal, že sú zvieratá" vysvetľuje zmenu svojich postojov ďalej. Tiež odkrýva komunikáciu v aplikácii WhatsApp pod názvom Apači, ktorá by mala jeho tvrdenie potvrdiť a upresňuje, že v podobných praktikách nemala prsty celá NAKA. Podľa jeho slov Zurian ako vtedajší šéf NAKA o všetkej tejto špine nevedel.
Čo sa týka stotisícového úplatku pre ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO), Kaľavský uviedol: „Osobne som bol za kolegom Čurillom, za vyšetrovateľmi. Mal som informácie, že Imrecze chce vypovedať aj k veciam, ktoré smerujú k súčasnému ministrovi vnútra Mikulcovi. Podľa normálneho postupu mali ísť za Imreczem moji podriadení, operatívci. Ale nešli tam oni. Čurilla s Ďurkom sa s Imreczem šli povyprávať. A zrazu už pán Imrecze hovoril len o Smere. Už nerozprával o úplatku stotisíc eur, ktoré mohli ísť k Mikulcovi."
Kaľavský tvrdí, že po tom, čo sa s ním chcel porozprávať premiér Heger, do jeho domu vtrhli kukláči a už ho brali v putách. To, o čom sa s Hegerom bavili, však zatiaľ prezradiť nechcel. Porozpráva to vraj neskôr, na to je ešte čas.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik