Začali sa vojenské cvičenia Vostok 2022
02 | 09 | 2022 I Ivan Mihale

V Rusku sa začali vo štvrtok vojenské cvičenia Vostok 2022, na ktorých sa okrem Ruska zúčastní aj niekoľko ďalších krajín vrátane Číny. Tieto manévre sa konajú v čase stúpajúceho napätia medzi Ruskom a západnými krajiny, píše agentúra AFP.

Vojenské cvičenia Vostok 2022 budú prebiehať do 7. septembra na viacerých cvičných plochách na ruskom Ďalekom východe a vo vodách pri ruskom východnom pobreží.

Aktívna časť manévrov sa začala vo štvrtok ráno bojovým cvičením vzdušných síl, manévrami jednotky protivzdušnej obrany a simuláciou odstraňovania mín v Japonskom mori, uviedlo ruské ministerstvo obrany.

"Posádky bojového letectva budú nacvičovať zachytávanie vzdušných cieľov... a podnikanie náletov na pozemné ciele," uviedol ruský rezort obrany. Zároveň zverejnil aj fotografiu, ktorá zachytáva ako, vykonáva manévre protilietadlový systém Pancir.

Macron sľubuje zabrániť Rusku vo víťazstve vo vojne na Ukrajine
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok prisľúbil, že jeho krajina bude pokračovať v humanitárnej, ekonomickej a vojenskej podpore Ukrajiny. Chce tiež upevňovať európsku jednotu a vyvíjať tým tlak na Rusko s cieľom zabrániť mu vo víťazstve... Čítať ďalej
01 | 09 | 2022 | Gabriela Fedičová/TASR

Podľa Moskvy sa na cvičeniach Vostok 2022 zúčastní vyše 50.000 vojakov a vyše 5000 kusov vojenskej techniky vrátane 140 lietadiel a 60 lodí. Okrem Ruska sa na ňom zúčastní aj niekoľko jeho susedných krajín ako aj Sýria, India a Čína, ktorá je dôležitým spojencom Ruska. Podobné cvičenia sa konali naposledy v roku 2018.

Keď Čína v auguste potvrdila svoju účasť na týchto cvičeniach, uviedla, že spoločné vojenské manévre "nesúvisia so súčasnou medzinárodnou ani regionálnou situáciou".

Cvičenia sa totiž konajú v čase zvýšeného napätia medzi Ruskom a západnými krajinami, ktoré vyvolala ruská vojenská invázia na Ukrajinu z februára. Od ruského vpádu na Ukrajinu sa snaží Moskva nadviazať bližšie väzby s krajinami v Afrike, Južnej Amerike a Ázii, v rámci ktorej sú pre ňu dôležité najmä vzťahy s Čínou.

Ruská ponorka straší (VIDEO)
V USA uvideli hrozbu v ruských ponorkových zbraniach. Americký dôstojník vyhlásil - jadrová ponorka BS-329 „Belgorod“ predstavuje vážnu hrozbu pre Spojené štáty. Bývalý dôstojník americkej armády Brent Eastwood sa domnieva, že ruské ponorkové... Čítať ďalej
01 | 09 | 2022 | Milan Laca

Napätie prednedávnom eskalovalo aj v Taiwanskom prielive. Stalo sa tak po tom, čo Taiwan, ktorý Čína považuje sa súčasť svojho územia, navštívila predsedníčka Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiová. Moskva počas návštevy Pelosiovej na Taiwane vyjadrila plnú solidaritu s postojom Pekingu, ktorý túto návštevu vnímal ako provokáciu.

Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik