Stalo sa tak v najväčšom utečeneckom tábore v Beneluxe. Smrť bábätka upozornila na niekoľko problémov, s ktorými si vlády v celej EÚ nbevedia dať rady.
Niekoľko stoviek ľudí o deň neskôr sa zhromaždilo pred najväčšie ubytovacie zariadenie pre utečencov v Holandsku, registračným centrom v Ter Apel. Vyjadrili nespokojnosť s tým, že azylanti spôsobujú nepokoje v okolí, napísal Magyarnemzet. Demonštranti pochodovali k prijímaciemu stredisku s transparentmi s nápismi „Máme dosť komplikácií“ a „Skutoční utečenci môžu prísť, ale von s výtržníkmi“. Vstup do areálu im zablokovala polícia. Obec povolila zhromaždenie len za podmienok že účastníci nebudú prezentovať diskriminačné, či násilie podnecujúce názory. Takisto kvôli identifikácii nesmeli mať prekrytú tvár.
Holandské problémy s azylom sú v Ter Apel najvypuklejšie - utečenci by tam mali v zásade stráviť maximálne šesť dní, kým budú ich žiadosti zaregistrované. Ich pobyt sa nezriedka predĺži o niekoľko mesiacov. V dôsledku toho sa stredisko preľudnilo - Magyarnemzet uvádza, že v posledných dňoch tu pod holým nebom prespáva okolo 700 žiadateľov o azyl. Podľa humanitárnych organizácií sú hygienické podmienky tábora neprijateľné a napätie vystupňovalo aj to, že podľa informácií v tábore v stredu zomrelo aj trojmesačné bábätko.
Miestne orgány vyšetrujú príčiny úmrtia dojčaťa v súvislosti s podmienkami, v ktorých azylanti žijú a či im stredisko poskytuje primeranú zdravotnú starostlivosť. Reagovala aj Európska komisia: od Holandska očakáva, že dôkladne vyšetrí okolnosti smrti bábätka a zabráni, aby sa takéto prípady opakovali.
Svedčí o tom aj fakt, že do tábora vyslala tím aj organizácia Lekári bez hraníc. V jej histórii je to prvá misia v Holandsku
"Životné podmienky sú neľudské, chýbajú sprchy, záchody špinavé. Tieto je potrebné okamžite zmeniť," povedala Judith Sargentiniová, riaditeľka organizácie Lekári bez hraníc.
O vážnosti situácie hovorí aj vyhlásenie premiéra Marka Rutteho. Ten vyhlásil, že vláda zo všetkých síl pracuje na vyriešení „strašnej situácie, ktorá sa vyvinula v Ter Apel“. Rokuje s obcami a organizáciami pre utečencov, aby poskytli viac miest na ubytovanie migrantov po celej krajine.
Zatiaľ čo viaceré holandské mestá ponúkli miesta pre ukrajinských utečencov, viaceré samosprávy sa zdráhajú prijať žiadateľov o azyl z krajín mimo Európy. Napríklad starosta Groningenu vo východnom Holandsku vyzval okolité samosprávy, aby prijali žiadateľov o azyl, čím sa zmierni preľudnenie centra. Neďaleké mesto Apeldoorn síce ponúklo, že na krátky čas prijme niektorých žiadateľov o azyl, no miestne protesty sa tomu snažia zabrániť. Protestovali aj obyvatelia Albergenu po tom, ako vyšlo najavo, že chcú v miestnom hoteli ubytovať tristo žiadateľov o azyl. Obyvatelia tvrdili, že sa ich nikto nepýtal a že ich mesto je príliš malé na to, aby sa tam zmestili stovky žiadateľov o azyl.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik