Už to bude rok, keď sa 4. septembra bývalá poslankyňa NR SR Zuzana Plháková Kondrlíková plavila po Dunaji na lodi pod slovenskou vlajkou. Zakotvili v Budapešti a behom pol hodiny ju zadržali ozbrojení maďarskí policajti. To, čo sa deje dodnes by nechcel zažívať nik z nás.
Bývalá politička bola odvedená na maďarskú políciu, neskôr prevezená do nemocnice, kde jej násilím odobrali krv a po šiestich hodinách ju prepustili.
„Mali útočné pušky AK-47, nasadili mi putá a odviedli ma z paluby lode. Bez predchádzajúcej výzvy či varovania. Bol to nezákonný, bezdôvodný, neprimeraný a nečakaný útok polície," opisuje zákrok samotná expolitička.
Keďže potrebovala tlmočníka a advokáta, ktorých jej policajti odmietli, volala na slovenský konzulát Tam komunikovala s pani konzulkou Zuzanou Miškolciovou, ktorá jej prisľúbila pomoc. Ostalo však len pri sľube.
„Žiadala som o nich maďarských policajtov aj slovenské veľvyslanectvo v Budapešti. Nášmu konzulátu som vysvetlila, že ma zadržali bez dôvodu, ani mi nepovedali, prečo mi nasadili putá a prečo ma eskortovali na policajnú stanicu. Že mi odopierali tlmočníka i advokáta a hrubo ma slovne osočovali pre slovenskú štátnu príslušnosť. Vysvetľovala som im, že som vystavená psychickému aj fyzickému násiliu,“ hovorí o telefonáte na konzulát.
Kompetentní pracovníci z veľvyslanectva mali konať a slovenskému občanovi poskytnúť pomoc. Právničku Plhákovú Kondrlíkovú zarazilo, napriek prísľubu sa naše veľvyslanectvo neunúvalo zabezpečiť jej ako tlmočníka, tak ani advokáta, dokonca sa nikto neprišiel presvedčiť o jej situácii.
Bývalá politička podala sťažnosť, na základe ktorej prebehlo vyšetrovanie na konzuláte. Podľa zápisnice z neho sa pani konzulka spoliehala na maďarské orgány činné v trestnom konaní. Právnička nechápe, ako si to mohla myslieť, keďže v telefonických rozhovorch opakovane upozorňovala, že maďarskou políciou sú jej upierané všetky práva.
Jej sťažnosť prijala maďarská generálna prokuratúra. Tá potvrdila, že príslušníci maďarskej polície sú vyšetrovaní ako podozriví zo spáchania trestného činu za jej napadnutie ako organizovaná skupina. Napriek tomu minister Ivan Korčok v Národnej rade vyhlásil, že v jej prípade veľvyslanectvo konalo profesionálne. Plháková Kondrlíková mu pripomína niekoľko chárt a listín o zákonných právach, ktoré v jej prípade boli porušené. V tejto súvislosti pripomína prípad Jozefa Chovanca, ktorý v Belgicku zahynul na postup tamojšej polície.
Ministerstvo obvinilo dvoch Slovákov z poškodzovania lodí v prístave, čo sa nakoniec nepotvrdilo. Nepravdivú verziu mali šíriť zamestnanci MZV SR medzi poslancami NR SR, ktorí sa o prípad zaujímali.
„Takýmto konaním mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu ohovárania. Som preto pripravená podať trestné oznámenie,“ hovorí Zuzana Kondrlíková Plháková, ktorá od MZV SR žiada ospravedlnenie a ministra vyzýva k demisii, pretože on osobne bol o jej prípade podrobne informovaný.
„Samozrejme, v popredí fungovania našich veľvyslanectiev vo svete všade tam, kde pôsobíme, je aj pripravenosť pomôcť našim občanom, keď sa ocitnú v núdzi,“ povedal minister Korčok na stretnutí diplomatického zboru s prezidentkou. To sa konalo koncom júna.
„Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR riadne a objektívne prešetrilo početné podnety pani Zuzany Kondrlíkovej Plhákovej a s výsledkami bola riadne oboznámená. Napriek opakovaným podnetom pani Kondrlíkovej Plhákovej bolo náročné z ich obsahu zistiť, v čom presne malo spočívať porušenie povinností ministerstva a jeho zamestnancov. Postup pracovníkov nášho veľvyslanectva v Budapešti bol v súlade s právnymi predpismi Slovenskej republiky a nebolo zistené žiadne porušenie povinností z ich strany," konštatuje tlačový odbor ministerstva.
"Vážim si prácu mojich kolegýň a kolegov, pre ktorých je diplomacia celoživotná služba a poslanie obhajovať slovenské záujmy a pomáhať slovenským občanom v zahraničí," uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok pri príležitosti Dňa slovenskej diplomacie pre TASR.
Podľa ministra Korčoka slovenská diplomacia presadzuje a chráni základné hodnoty, dodržiavanie medzinárodného práva, ochranu slobody, ľudských práv a demokracie vo svete.
"Aktívne sa zastáva tých, ktorým nie sú dopriate ich legitímne požiadavky na život v mierovej, slobodnej a demokratickej spoločnosti," dodal Korčok.
"Deň slovenskej diplomacie si pripomíname 28. augusta, v deň, kedy bolo v roku 1990 zriadené Ministerstvo medzinárodných vzťahov SR. Išlo o významný míľnik pre slovenskú diplomaciu. Slovensko sa priamo zapojilo do medzinárodných vzťahov a získalo možnosť presadzovať vo svete princípy mierového spolunažívania národov a rešpektovania medzinárodných záväzkov," píše TASR.
Ako sa zdá, oslavovať nemajú čo.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik