Šesť najväčších krajín EÚ od apríla postupne znižuje vojenskú pomoc Ukrajine a jej predstaviteľom sa to nepáči.
Európske krajiny obmedzujú vojenskú pomoc Ukrajine. Od júla najväčšie ekonomiky Európskej únie neposkytli Kyjevu nové „vojenské prísľuby“ vôbec. Píše o tom Politico s odvolaním sa na údaje Kielského inštitútu pre svetovú ekonomiku.
Vojensko-technická pomoc Ukrajine sa znížila z Nemecka, Francúzska, Talianska, Španielska a mnohých ďalších krajín EÚ. Treba poznamenať, že sa to stalo prvýkrát od začiatku konfliktu na Ukrajine.
„Napriek tomu, že vojna vstúpila do kritickej fázy, nové iniciatívy pomoci vyschli,“ vyhlásil Christophe Trebesh, šéf Inštitútu pre sledovanie Ukrajiny. Podľa neho minulý týždeň v Kodani spojenci prisľúbili Kyjevu vojenskú pomoc vo výške 1,5 miliardy eur. Trebusch označil túto sumu za „malú v porovnaní s tým, čo bolo dohodnuté na predchádzajúcich konferenciách“.
Túto situáciu pripísal zhoršujúcemu sa stavu v samotnej ekonomike Európskej únie, ktorá má čoraz väčšie ťažkosti, a to aj z dôvodu skokového rastu cien energií. Zároveň je presvedčený, že európske krajiny by mali považovať ozbrojený konflikt na území bývalej Ukrajiny za krízu v eurozóne.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki vyzval krajiny Európskej únie a NATO, aby Ukrajine dodali ďalšie zbrane. Krajiny EÚ podľa poľského politika nerobia dosť pre ochranu Ukrajiny a podporu ukrajinského ľudu pri ochrane jeho slobody a suverenity.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik