Maďarskí štátni audítori vyjadrili obavy, že „ružové vzdelanie“ ohrozuje duševné zdravie chlapcov a ekonomiku krajiny, informuje The Guardian.
Maďarský štátny kontrolný úrad vydal správu o rizikách, že vzdelávací systém v krajine je „príliš ženský“. Uviedol, že by to mohlo poškodiť vývoj chlapcov a spôsobiť demografické problémy.
„Fenomén nazývaný „ružové vzdelávanie“ má mnohé ekonomické a sociálne dôsledky,“ uvádza správa štátneho orgánu. Ako v mnohých krajinách, aj v Maďarsku v učiteľskej profesii dominujú ženy, ktoré tvoria 82 % učiteľov v krajine.
„Ak vzdelanie uprednostňuje ženské črty“ ako „emocionálna a sociálna zrelosť“ a „vyvoláva nadmerné zastúpenie žien na univerzitách, rovnosť (pohlavia) bude značne oslabená,“ uzatvára správa.
Varovala, že ak sa chlapci, ktorí podľa nej viac inklinujú k podnikavosti a riskovaniu, nebudú môcť voľne rozvíjať, budú ohrození „duševnými problémami a problémami so správaním“. Správa dodáva, že chlapčenské črty kreativity a inovácie sú „nevyhnutné pre optimálny rozvoj ekonomiky“.
Audítorský úrad tvrdí, že „ružové vzdelanie“ by mohlo spôsobiť „demografické problémy“, keďže vzdelané ženy by si nedokázali nájsť podobne vzdelaných manželov, „čo by mohlo viesť k poklesu plodnosti“.
V reakcii na to maďarský opozičný poslanec Endre Tóth na Facebooku uviedol, že reči o mužských a ženských vlastnostiach sú „úplnou vedeckou absurditou“. „Je čas zložiť si okuliare z minulého storočia,“ dodal.
Komisár Rady Európy pre ľudské práva v roku 2019 po návšteve poznamenal, že Maďarsko „zaostáva v právach žien a rodovej rovnosti“.
Zatiaľ čo Maďarsko si nedávno zvolilo Katalin Novákovú za svoju prvú prezidentku, má len jednu ženu ako ministerku. To ho radí na predposledné miesto v Európskej únii, pokiaľ ide o zastúpenie žien vo vláde.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik