Politológ Peter Robejšek upozorňuje, že doba globalizácie je na konci, pretože systém tak, ako ho poznáme sa vyčerpal.
"Státisíce z nás po dlhé roky robili chybné rozhodnutia. Medzi ne patrí aj koho voliť, komu veriť, do čoho investovať. Tieto rozhodnutia sa musia zmeniť. Ak sa tak stane, vrátime sa do toho, čomu hovoríme sloboda a dôstojnosť," upozorňuje na úvod Robejšek, podľa ktorého zažívame zásadnú krízu demokracie. Jeho apel sa týka skôr správania sa ľudí jedného voči druhému, čo budú kupovať, s kým sa budú stretávať, nechám sa ovládať technológiami?
Ak sa my budeme správať pomaly, nebudeme sa nikam ponáhľať a nenecháme si diktovať tempo.
"Tým ten systém vyhodím z jeho rytmu, ktorý je zničujúci. Ten vyzerá, ako švajčiarske hodinky. Všetko dokonale funguje a jedinou nevýhodou je, že tie hodinky idú stále rýchlejšie. A to je presne to, čo nás ničí," upozorňuje Robejšek.
"Nie je väčšia chyba, ako keď si jeden človek povie, že on nič nezmôže. A preto neurobí nič. A presne tak to je. Nás je väčšina. A keď sa nebudeme správať všetci rovnako, ale všetci ináč, ako od nás očakáva systém - pomalšie, lokálne, navzájom bližšie; tak v tom momente zvrátime tú cestu, ktorá vedie k technofeudalizmu," vysvetľuje politológ. Pripomína, že síce schudobnieme, ale schudobnieme aj pri tomto životnom štýle. My, bežní ľudia, budeme strácať, aj keď budeme len ticho sedieť a poslúchať.
Zatiaľ, čo táto spoločnosť funguje na princípe "mať", musíme sa preorientovať na princíp "byť".
"Životný štýl "stále rýchlejšie, výkonnejšie, lacnejšie", nie je nekonečný. Práve teraz sme na hranici konečnosti tejto paradigmy, kedy je načase spomaľovať," upozorňuje Robejšek s tým, že to vieme aj my - nemusíme na mail odpovedať aj deň-dva. Nakoľko ešte sme ako-tak slobodní, môžeme žiť spôsobom "ja momentálne nechcem robiť to, čo odo mňa ten systém chce".
To je pravidlo o tom, že nami všetkými podporovaná globalizácia končí. K tomu patrí aj to, že tí, ktorí vládnu budú chcieť svoju moc a bohatstvo udržať na úkor bežných ľudí.
"Naša správna reakcia by bola, dávať prednosť lokálnemu. To znamená, že tam, kde žijem, tam skutočne existujem. Nakúpim v miestnom obchode namiesto internetového. Podporím tých ľudí a oni podporujú mňa v mojej aktivite. Táto lokalizácia je návrat k sebe," upozorňuje Robejšek a zdôrazňuje, že nejakej entite na druhom konci virtuálneho spojenia môžete veriť, že je reálny človek, ale pokojne to môže byť aj nejaký hologram.
"Táto ekonomizácia nás potom môže viesť k technofeudalizmu. Dnešné správy napríklad vôbec neodrážajú spoločenské dianie. Sú to správy, ktoré vás majú ovplyvniť. V žiadnom prípade vám nepovedia všetko, už vôbec nie celú pravdu. A pravda je samozrejme otázka interpretácie," podotýka Robejšek a pripomína, že ak ide o pravdu, je potrebné dať dokopy minimálne dvoch ľudí s rozdielnym názorom.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik