Súčasná situácia v Európe nie je vôbec jednoduchá, ba dalo by sa povedať, že je taká zložitá ako už veľmi dávno nie. Na svedomí to má nielen vojna na Ukrajine, ale aj veci s ňou súvisiace. Doslova témou č. 1 sú plyn a drahé energie. K situácii, ktorá ovplyvňuje prakticky celý svet, sa v statuse vyjadril aj náš skúsený politológ Eduard Chmelár, podľa ktorého naším hlavným cieľom musí byť zmierenie a zjednotenie zničeného a rozbitého sveta.
Vojnou na Ukrajine netrpia iba tamojší obyvatelia, ale „vďaka“ rozličným sankciám aj ľudia v Rusku, ba v neposlednom rade i na Slovensku, v celej EÚ a v mnohých iných štátoch na viacerých kontinentoch. Kto toto šialenstvo a rútiacu sa chudobu na svet zastaví? Putin? Zelenskyj? EÚ spolu s USA? Na tieto otázky dnes nedokáže odpovedať asi nikto, no ak sa chceme z tejto situácie dostať, tak potom by mali dostať rozum. U niektorých politikov by sme tento orgán hľadali asi márne, a práve preto by mali tí, ktorí ho v hlave majú, niečo spraviť. Vie to aj politický komentátor, historik a tiež neúspešný prezidentský kandidát Eduard Chmelár, ktorého slová by si mali všetci pozorne prečítať a mnohí zobrať aj k srdcu.
Chmelár hneď v úvode priznáva, že má pocit, že svet sa zbláznil a stratil akúkoľvek racionalitu. „Pre ľudí dobrej vôle dnes naozaj nie je čas počúvať svetových lídrov, ktorí vedú planétu do katastrofy. A to aj preto, že to hlavné, čo dnes potrebujeme, nie je kopať zákopy, ale stavať mosty,“ prízvukuje politológ. „Absolútne nám nevadí, že máme čoraz viac nepriateľov, že namiesto toho, aby sme kedysi bipolárny rozdelený svet zjednotili, rozbili sme ho na márne kúsky a zničili ako tak fungujúci svetový poriadok. Namiesto toho, aby Západ prešiel sebaflexiou, svojou vlastnou perestrojkou, ktorá sa nikdy nekonala, sme sa spupne rozhodli vnucovať druhým svoju vôľu a keď sa tí začali voči tomu brániť prostriedkami, ktoré mali k dispozícii, nazvali sme ich teroristami a nepriateľmi civilizácie. Po páde železnej opony sme nič nepochopili a nič nové sme sa nenaučili. Namiesto toho sme oživili neokoloniálnu mentalitu Západu, ktorý nedokáže spolupracovať, ktorý vie len ovládať a používa na to tomu zodpovedajúce prostriedky,“ píše tvrdo Chmelár.
„Je dôležité, aby sme pochopili, že celá tá propaganda deformujúca vzťahy medzi štátmi sa nedeje náhodou, je cielená a štedro dotovaná. Ak však chceme urobiť tento svet lepším miestom pre život, musíme sa jej brániť rovnako ako všetkým prejavom šovinizmu a rozdúchavania národnostnej nenávisti,“ konštatuje ďalej politológ, podľa ktorého by nás malo trápiť, že fínska prezidentka podala agresívny návrh, aby všetkým Rusom zakázali cestovať po Európe. Ešte aj Spojené štáty mali podľa Chmelára v sebe toľko slušnosti alebo elementárnej úcty k ľudským právam, že odmietli nátlak Ukrajiny zaviesť plošný zákaz vydávania víz pre Rusov, ako to požadovala táto „sociálna demokratka“. A podobne scestnú myšlienku maj aj náš štátny tajomník pre šport Ivan Husár z SaS, ktorý sa pripomenul mimoriadne vulgárnym statusom. V ňom sa osopil na slovenských hokejistov, ktorí podpísali zmluvy s KHL, že idú zarábať krvavé peniaze.
„Ja neviem, čo je toto za bezočivosť, ale mám len jednu otázku: kde boli všetci títo internetoví hrdinovia a kritici všetkého ruského, keď Šatan alebo Bondra hrali v NHL počas krvavých amerických vojen v Afganistane a Iraku či počas bombardovania Juhoslávie. Kde bolo vtedy ich svedomie a prečo ich rovnako nevyzývali, že hrať hokej v Amerike je fuj, že sú to krvavé peniaze?“ kladie Chmelár zásadnú otázku, na ktorú si aj odpovedá: „Prirodzene, že by to bolo hlúpe – rovnako ako aj teraz. Ale ľudia tohto typu, všetci tí vplyvoví agenti ako Šnídl, Macko, Mikloš a podobní, všetci tí, ktorí podporovali a schvaľovali krvavé zločiny amerických invázií, všetci, ktorí sú preukázateľne platení zo štátnych zdrojov USA a vykrikujú po iných, sú len zakomplexovaní pajáci, ktorí sa usilujú prehlušiť vlastné svedomie špinením tých, ktorí ho majú čisté.“ Príkladov tohto davového šialenstva je podľa Chmelára veľmi veľa, nemajú však nič spoločné s túžbou po mieri.
„Sú prejavom toho najtupšieho šovinizmu, ktorý sa v moderných dejinách spája len s diktatúrami, nie demokraciami. Táto vojna je extrémne nebezpečná, lebo – ako poznamenáva Noam Chomsky – to, na čo sa spoliehajú Spojené štáty, je neslýchaný hazard. Cieľom nie je zachrániť Ukrajinu, ale zničiť Rusko,“ konštatuje náš skúsený politológ, podľa ktorého profesora Chomského znepokojuje najmä to, že „ide o recept na neslýchanú hru, ktorá predpokladá, že konflikt na Ukrajine, smrť a bombardovanie môžu pokračovať, desiatky miliónov ľudí na celom svete môžu vyhladovať, že úsilie v boji proti klimatickým zmenám možno zvrátiť a hrozbu ničivej jadrovej vojny možno tolerovať. A to všetko v nádeji, že Rusko, ak sa ho podarí poraziť, nepoužije zbrane, o ktorých sa vie, že ich má, a ktoré by mohli zničiť Ukrajinu a spustiť jadrovú vojnu.“
Eduard Chmelár poukazuje aj na to, že Rusko sa zatiaľ neuchýlilo k technike boja, ktorú pravidelne používajú Spojené štáty. „Keď Američania bombardujú Sýriu, Líbyu, Irak alebo ktorúkoľvek inú krajinu, v prvom rade ničia komunikačné a energetické systémy. Krajina prestane fungovať. Rusko to dosiaľ neurobilo. To sa však môže veľmi rýchlo zmeniť,“ vyruje náš neúspešný prezidentský kandidát, ktorý si myslí, že Západ strašne riskuje keď odmieta diplomatické rokovania. „Dodajme, že počas rokovaní v Turecku v apríli tohto roku boli Rusko a Ukrajina veľmi blízko k dosiahnutiu dohody o ukončení konfliktu. Zrazu sa však objavili dosiaľ nevyjasnené vojnové zločiny v Buči a Krematorsku, a bolo po rokovaniach,“ vysvetľuje Chmelár, ktorý je presvedčený, že niekto mal enormný záujem na tom, aby boli snahy o mier zastavené.
„Keď sa pozeráme na to, čo sa deje vo svete, snahou všetkých ľudí dobrej vôle nesmie byť víťazstvo NATO, resp. Spojených štátov, ani Ruska, ani Číny, ani žiadneho impéria, ale zmierenie a zjednotenie zničeného a rozbitého sveta, vytvorenie nového svetového poriadku postaveného na základoch spolupráce a vedomia spoločného osudu,“ prízvukuje v závere Eduard Chmelár, podľa ktorého práve to je úloha, ktorá stojí pred ľudstvom zmietanom krvavými konfliktmi a ohrozovanom klimatickou krízou, zo všetkých najdôležitejšia. „Pamätajme na tento cieľ, nech nás propaganda zvádza na akékoľvek temné chodníčky vzájomnej nenávisti a nepriateľstva,“ končí svoj status skúsený politický komentátor a historik.
___________________
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik