Máte strach z dôchodku? Je na mieste. Dôchodcovia budú ešte chudobnejší. Upozornila na to na sociálnej sieti europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Myslí si však, že dôchodcovia si za to môžu z časti sami.
Zmenil sa výpočet aktuálnej dôchodkovej hodnoty a tí, ktorí sa čoskoro chystajú na dôchodok, na to doplatia. Nižšími dôchodkovými dávkami. Z aktuálnych 100% priemerného príjmu sa im bude do dôchodku započítavať už len 95%.
"Všetkých nás čaká veľmi ťažká jeseň, možno niekoľko jesení. Dôchodcom bude extra ťažko. Nejdem z toho obviňovať súčasnú vládu, lebo nízke dôchodky a dôchodcovia prepadávajúci sa do chudoby sú predovšetkým dôsledkom Ficových vlád. Ten by mal dnes držať ústa a čakať na spravodlivý trest a nie obviňovať súčasnú vládu z rastúcej chudoby," okomentovala najnovší vývoj europoslankyňa.
Podľa Nicholsonovej však ak táto vláda za niečo v súvislosti s „novými“ dôchodcami môže, je to zbabelosť vládnych politikov naštartovať v spoločnosti debatu o zodpovednosti za vlastné starnutie.
"Každý sme zodpovedný za to, že raz zostarneme a budeme odkázaní na dlhodobú starostlivosť. Preto sa na to počas produktívneho života musíme pripraviť. Tak to robia ľudia vonku, za hranicami a aj preto sú z nich neskôr vysmiati dôchodcovia, ktorí si na hruď neprikladajú hlinu, ale športujú, cestujú, aktívne žijú. Napríklad aj sexuálne," vysvetľuje politička svoj, už úplne svojím pôsobením v zahraničí ovplyvnený, postoj.
Predstavte si dnešných osemdesiatnikov, ktorí 40 rokov robili vo fabrikách a na poliach, zdravie majú také zničené, že polovicu dôchodku dávajú na lieky, ako si idú zabicyklovať, či zacvičiť zumbu. Veď z toho platu z JRD si predsa mali polovicu odkladať na starobu!
Vonku to funguje podľa političky ináč. "Hneď z prvej výplaty si ľudia v produktívnom veku začínajú sporiť na dlhodobú starostlivosť - buď formou povinného poistenia, alebo formou komerčného produktu pripoistenia na dlhodobú starostlivosť," hovorí.
Pravdepodobne si 70-te roky v ČSSR predstavuje trochu skreslene. Šetriť ste si mohli len na vkladnej knižke v Slovenskej Sporiteľni.
Ale v jednom má naša europoslankyňa pravdu. "Naši seniori sú v katastrofálnej situácii. Majú nízke dôchodky, majú panický strach z umiestnenia v domovoch sociálnych služieb alebo v domovoch pre seniorov, deti majú za hranicami alebo v Bratislave, opatrovateľky nemáme a tak zomierajú vo svojich domoch a bytoch celkom sami."
"Štát dlhodobo zlyháva. Nielen v totálne rozpadnutom systéme sociálnych služieb a služieb dlhodobej starostlivosti, ale najmä v zbabelosti zodpovedných odštartovať na Slovensku debatu o aktívnom starnutí a o tom, že za naše starnutie musíme aj my prevziať zodpovednosť," uzavrela Nicholsonová.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik