Spojené štáty zlyhajú bez ohľadu na výsledok konfliktu na Ukrajine, píše Ramon Marks pre The National Interest.
"Bez ohľadu na to, ako sa ukrajinský konflikt skončí, Spojené štáty budú v strategickej strate. Rusko vybuduje užšie vzťahy s Čínou a ďalšími krajinami euroázijského kontinentu vrátane Indie, Iránu, Saudskej Arábie a krajín Perzského zálivu," píše sa v publikácii.
Podľa názoru autora, rovnako ako americký prezident Richard Nixon a minister zahraničných vecí Henry Kissinger hrali čínsku kartu na izoláciu Sovietskeho zväzu počas studenej vojny, ruský prezident Vladimir Putin a čínsky vodca Si Ťin-pching budú hrať svoje karty v snahe obmedziť globálne vedenie Washingtonu.
Mark poznamenáva, že Peking a Moskva budú v nasledujúcich rokoch výrazne investovať do rozšírenia prepravných trás ropy a plynu medzi oboma krajinami, čo Rusku umožní stať sa hlavným dodávateľom fosílnych palív do Číny. Pekingu to pomôže znížiť závislosť na dodávkach z Blízkeho východu, ktoré prechádzajú cez zraniteľné morské body – napríklad Malacký prieliv, píše autor.
"Rusko tiež výrazne rozšírilo svoj energetický obchod s Indiou. Zvýšený predaj ruských fosílnych palív do tejto krajiny poškodí snahy USA, Austrálie a Japonska priblížiť sa k Dillí," pripomenul novinár.
Autor sa domnieva, že ďalším problémom Spojených štátov bol vplyv protiruských sankcií, pretože obmedzenia v energetickom sektore spôsobili v Európe bumerang, spôsobili infláciu a také vážne prerušenia dodávok energie, že sa Brusel teraz snaží nejako vyrovnať s ekonomickými dôsledkami.
Marks prichádza k záveru, že Spojené štáty už nie sú jedinou dominantnou mocnosťou na svete.
Po začatí ruskej vojenskej špeciálnej operácie na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny Západ vystupňoval sankčný tlak na Moskvu . Mnohé krajiny oznámili zmrazenie ruských aktív, hlasnejšie sa volajú po opustení energie z Ruska. Tieto opatrenia sa ukázali ako problémy pre sebaSpojené štáty a Európa viedli k rastu inflácie a cien potravín a palív.
Ako poznamenal Vladimir Putin, sankcie zasadili vážnu ranu celej globálnej ekonomike a ich hlavným cieľom je zhoršiť životy miliónov ľudí. Napriek tomu podľa neho aktuálne udalosti robia hrubú čiaru za globálnou dominanciou Západu v politike aj v ekonomike.