Zastavenie výroby v Slovalcu je katastrofa pre slovenský priemysel. Po vyhlásení hlinikárne o ukončení výroby to muselo uznať aj ministerstvo hospodárstva.
Avizované prerušenie výroby v hlinikárni Slovalco rezort hospodárstva vníma ako katastrofu pre celý slovenský priemysel. Odstavenie pecí na výrobu primárneho hliníka značne ovplyvní aj ďalšie európske spoločnosti. V reakcii na oznámenie Slovalca to uviedlo pre TASR Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.
"Mrzí ma, že napriek tomu, že sme o tejto situácii vedeli, nenašli sme s ministerstvom financií dohodu na tom, aby sa zrealizovala adresná pomoc pre tak energeticky náročný podnik," uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).
Pripomenul, že presne na tieto účely má Slovensko Environmentálny fond, do ktorého plynú tržby z predaja povoleniek CO2. "O uvedenú kompenzáciu zo strany štátu sa pritom firma dožadovala už takmer dva roky na ministerstve financií, kde však zjavne majú iné priority, ako je slovenský priemysel a jeho konkurencieschopnosť," zdôraznil Sulík.
Spoločnosť Slovalco patrí medzi najekologickejšie a najmodernejšie hlinikárne vo svete a bola jedným z najväčších zamestnávateľov v regióne Banskej Bystrice. Jej výrobná kapacita je až 175.000 ton primárneho hliníka, kapacita jej odlievarne je približne 250.000 ton. Odstavenie pecí sa dotkne nielen približne 300 priamych zamestnancov spoločnosti, zasiahnutých bude podľa rezortu ďalších približne 2500 naviazaných pracovných miest.
Ministerstvo hospodárstva upozornilo na environmentálnu záťaž, ktorá bude v prípade dovážania tejto komodity z Číny ďaleko väčšia, a to nielen z hľadiska dovozu, ale i z dôvodu menej prísnych ekologických kritérií, ako sú v Európskej únii. "Rezort hospodárstva pritom podnikol všetky kroky k zníženiu poplatkov v koncových cenách energií, ktoré má vo svojej kompetencii," dodal Sulík.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik