Sergej Aksjonov, najvyšší predstaviteľ Ruska na anektovanom Krymskom polostrove, v stredu 17.8. vyhlásil, že ruské bezpečnostné sily FSB „neutralizovali“ islamistickú teroristickú bunku, píše portál Breitbart.
Ruské vyhlásenie a načasovanie zatknutia naznačujú, bez toho, aby sa to priamo uvádzalo, že títo teroristi mohli byť zodpovední za zničenie muničného skladu na Kryme v utorok 16.8. 2022.
„Všetci sú zadržaní. Aktivity teroristov boli koordinované, ako by sa dalo očakávať, z územia teroristického štátu Ukrajina,“ povedal Aksjonov.
Ruské štátne médiá citovali FSB, podľa ktorých šesť zadržaných „patrilo ku konšpiračnej bunke teroristickej organizácie“, konkrétne Hizb ut-Tahrir.
FSB zopakovala Aksjonovovo obvinenie, že „ukrajinskí vyslanci“ dali bunke príkazy na pochod. Ruské štátne médiá citovali FSB, podľa ktorej podozrivým zhabala „propagačné materiály, komunikačné zariadenia a digitálne pamäťové zariadenia, ktoré boli použité pri ich teroristickej činnosti“.
Hizb ut-Tahrir je islamistická organizácia, ktorá je v Rusku zakázaná, no na Ukrajine je legálna. Rusi spustili zásah proti Hizb ut-Tahrir po anektovaní Krymu v roku 2014, pričom obvinili desiatky krymských Tatárov z pridania sa k skupine a plánovania teroristických útokov, často s veľmi chabými dôkazmi.
Medzinárodné skupiny pre ľudské práva, západné štáty a ukrajinská vláda obvinili Rusov, že využívajú Hizb ut-Tahrir ako zámienku na uvrhnutie Tatárov do väzenia a upevnenie kontroly nad Krymom. Rusi zase často vykresľujú Hizb ut-Tahrir ako zástupcu Ukrajiny a jej západných spojencov s cieľom podkopať ich okupáciu polostrova.
Aksjonov bol neznámy krymský politik, ktorého ruský vodca Vladimir Putin po ruskej anexii vyzdvihol na polovojenského silného regionálneho predstaviteľa. Jeho písomná výzva Putinovi o vojenskú pomoc proti ukrajinským „fašistom“, ktorí chcú zneužívať etnické ruské obyvateľstvo, bola použitá ako zámienka na ruské prevzatie moci v roku 2014. Podľa niektorých svedkov Aksjonov osobne viedol vojenskú okupáciu krymského parlamentu.
Deň predtým, ako Aksjonov a FSB oznámili zatknutie Hizb ut-Tahrir, otriasli ruskou vojenskou základňou na Kryme masívne výbuchy, ktoré údajne poškodili dočasný muničný sklad.
Miestni Tatári povedali, že základňa bola „zasiahnutá“ útokom, Rusi nejasne naznačili, že sú zodpovedné ukrajinské sily a Ukrajina nejasne súhlasila, že by to tak mohlo byť.
Hovorca ukrajinskej armády Serhij Bratčuk v stredu dôraznejšie naznačil, že výbuch spolu s niekoľkými ďalšími nedávnymi incidentmi na Kryme boli dielom ukrajinských sabotérov.
"Tieto ohňostroje znamenajú, že Krym sa vracia Ukrajine," povedal Bratčuk.
Ukrajinské ministerstvo obrany uverejňuje hravé tweety o „ohňostrojoch“ na Kryme a zosmiešňuje ruské pokusy vykresliť výbuch ako čokoľvek iné, len nie ako úspešnú ukrajinskú operáciu za nepriateľskými líniami.
Rusi sa možno svojimi najnovšími zatknutiami a oznámeniami nesnažia zvaliť vinu na tatárskych teroristov, ale skôr sa pripravujú obviniť Ukrajinu z používania Hizb ut-Tahrir ako sabotérov.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu povedal, že Rusi v panike utekajú z Krymu, pretože si uvedomujú, že tento polostrov „nie je pre nich miestom“.
Podľa Zelenského vystúpenia v utorok po posledných výbuchoch opustilo Krym mostom rekordných 38 000 áut. Naznačil, že sú na ceste ďalšie útoky a varoval, že „nešikovnosť“ ruských jednotiek môže tiež spôsobiť nebezpečné situácie.
"Nepribližujte sa k vojenským objektom ruskej armády," odporučil Zelenskyj obyvateľom Krymu.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik