Aj na Slovensku sa v ostatných desaťročiach stal štandardným členom rodiny zvierací domáci miláčik. Čo však s ním, keď máme problém zaplatiť účty? Agentúra Reuters informuje, že práve ich sa vzdávajú mnohé britské domácnosti.
Správy o preplnených zvieracích útulkoch, či dokonca o pri ceste vyhodených zvieratkách, o ktoré sa dovtedy ich majitelia evidentne dobre starali, sa pritom množia aj v našich médiách. Na kameru vám však asi nikto nepovie niečo, ako - nemali sme na veterinára, alebo už niekoľkokrát som v obchode zaváhal, či kúpiť granule, tak sme to riešili takto...
"Obávame sa, že to bude čoraz väčší dôvod, prečo ľudia privedú svojich psov do útulkov," povedal agentúre Reuters Steve Craddock, ktorý riadi centrum v juhozápadnom Londýne. A inak tomu nebude ani v našich zemepisných šírkach.
Pri nich je zase hrozbou zvýšená spotreba tepla, či zvláštneho osvetlenia ich terárií, poukazuje Reuters na prípad, kedy pracovníci útulku našli vo vankúšovej obliečke uväznené pläzy.
Počas pandémie covidu aj Británia zaznamenala nárast záujmu o domácich miláčikov. Podľa Reuters však v čase, keď sa domácnosti pripravujú na to, že účty za energiu rapídne porastú a príjmy ľudí poklesnú, tento trend ak nie poklesne, tak sa minimálne zastaví.
„Táto kríza životných nákladov prišla oveľa rýchlejšie, ako ľudia kedy očakávali,“ povedal prevádzkový riaditeľ Trustu Adam Clowes s tým, že takýto nárast počtu štvornohých obyvateľov ich útulkov zaznamenali naposledy počas finančnej krízy v roku 2008.
"Prudký nárast životných nákladov je jednou z vecí, ktoré rozhodujú o tom, že zatiaľ si domáce zviera neobstarám," uviedla pre Reuters jedna z opýtaných. Lebo to nie sú len náklady na granule, to sú aj výdavky na veterinára, ktoré môžu rozpočtom poriadne "zatriasť".
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik