Ľudia, ktorí volajú po slobode prejavu spoločnosť označuje za fašistov a o tých, čo nútia iným "správne" názory hovorí ako o prebudených. Aj tieto slová odzneli v rozhovore Martiny Kociánovej s RNDr Jánom Baránkom.
"Médiá za fašistov označia aj tých, ktorí nimi nie sú. Jedna z definícií fašizmu je, že násilne potláča názor menšiny na úkor väčšiny. Ale nemusíme hovoriť o fašizme, ale o totalite. Ja však to slovo nenadužívam. V Nemecku nebol fašizmus, ten bol v Taliansku. V Nemecku bol nacizmus - národný socializmus."
"To, čo sa tu deje, nie je žiadny liberalizmus. John Stuart Mill sa v hrobe obracia, keď to počuje. Slovo fašizmus používam preto, aby tomu ľudia lepšie rozumeli. Problém je v tom, že je tu toľko javov, ktorými sme nútení tento výraz často používať," hovorí Baránek.
"Najúčinnejším prostriedkom na ovládnutie je strach. Či to bol Hitler, alebo Mao, predostreli ideu strachu a hneď ponúkli, že vás pred tým ochránia a to stačilo."
"Médiá boli zaplatené a funguje tam silná autocenzúra. Mne sa to dosť protiví - predať svoju slobodu za hypotéku, zdá sa mi to byť obyčajná zbabelosť. Ale hovorme o majiteľoch médií, ktorí boli finančne motivovaní reklamou. To boli sprosté nátlaky".
"Najsilnejším motívom je ideológia. A tej človek ľahko prepadne či už je to nacizmus, križiacke výpravy, alebo aj sekty. Oni tomu fanaticky veria, nefunguje tam ani pud sebazáchovy. A to sa podarilo aj v čase covidu. Strach je silnejší, než peniaze."
"Nie je to nič nového, bolo tu vždy, aj za socializmu. Mnohí udavači neboli finančne motivovaní. Za Slovenského štátu to nebolo o arizácii. A nebolo to ani o tom, že v čase lockdownu som niekoho udal, že šiel do reštaurácie. To bola fanatická viera vo vlastnú pravdu."
"Nepoučili sme sa z toho, že demokracia v tejto podobe už niekoľkokrát zlyhala. Bola to v podstate demokracia, ktorá skončila Hitlerom a u nás sa to do totality zvrhlo aj v 1948. roku. Nepoučili sme sa, stále dovolíme, aby sa nám tá demokracia zvrhla v totalitu."
"Založíme si občianske združenie a začneme vyhlasovať rebríček najneschopnejších politikov. A oni sa nás začnú báť. Kto ich zvolil? Tu sa demokracia zvrhla na doslova tautológiu. Vzájomne si utvrdzujeme legitimitu, ktorú vlastne nemáme. Tú udelíme niekomu a on ju udelí nám ... Ale mimovládkam nikto nedal legitimitu, neboli volené. Ak chcú chrániť medvede, nech tak robia. Ale nie, v politike miesto nemajú." hovorí Baránek.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik