Nestrannosť, nezávislosť, objektivita a vyváženosť. To sú piliere, na ktorých stojí napríklad aj svetová jednotka vo verejnoprávnosti, BBC. A občan očakáva, že práve na nich postaví fungovanie RTVS aj jej nový riaditeľ Ľuboš Machaj, ktorý dôverne pozná programový, ale i tvorivý proces. Nad verejnoprávnosťou Rozhlasu a televízie Slovenska sa na sociálnej sieti zamýšľa bývalý dlhoročný novinár a politik, Karol Farkašovský.
"Žiaľ, nový, sotva týždňový manažment RTVS už má na konte vážny prešľap a porušenie nestrannosti. Cudný „hlboký“ predklon na jednu stranu, alebo úctivú „službičku“ ... a nie malú", píše Farkašovský a vysvetľuje, že práve úprimná, nefalšovaná dôvera diváka, by mala byť cieľom RTVS. Podľa neho by to mala byť dôvera, ktorú si divák dlhodobo buduje cez nestrannosť inštitúcie, nie cez nejaké prieskumy.
"V soboru 6. augusta nový spravodajský tv okruh 24 odvysielal 60 minútový rozhovor prezidentky Z. Čaputovej so Štefanom Hríbom z tohtoročného hudobného festivalu Pohoda pod názvom Debaty z Pohody," konštatuje Farkašovský, pričom poukazuje na to, že relácia má dve reprízy v jeden deň.
Farkašovský poukazuje na to, že hlava štátu môže požiadať verejnoprávne médium o vystúpenie v prípade mimoriadnej situácie, živelnej pohromy, prírodnej katastrofy, vyhlásenia vojny, alebo obrany štátu. "Ako do tohto zákonného rámca zapadá uvoľnená debata v teniskách a tričku na hudobnom festivale...súkromnej akcii ?" Pýta sa.
"Prečo RTVS - keď už bol mediálny partner festivalu - neurobil besedu vo vlastnej réžii a s vlastným aspoň slušne oblečeným a obutým moderátorom. Prečo do svojho vysielania infiltroval ako moderátora človeka, ktorý je známy jednostranne zafarbenými liberálnymi postojmi. Týmto činom sa značka RTVS stotožnila s ideológiou liberalizmu, čo je hrubé porušenie jej zákonom stanovenej funkcie," myslí si Farkašovský.
"Prečo RTVS namiesto dvojnásobnej reprízy nepripravil na vyváženie reláciu s názormi politológov alebo iných politikov na besedu s prezidentkou?" To je tretia otázka, ktorú Farkašovský kladie.
"U mnohých divákov vyvolal tento prešľap rozčarovanie a spochybnil zmysel programového okruhu RTVS 24. Ak ho nedokážu naplniť zmysluplným obsahom, musia porušovať princípy nestrannosti a ešte to dvakrát reprízovať, tak ten okruh nie je dobre pripravený a treba ho zrušiť," upozorňuje Farkašovský.
"Minimálne do času kým ho nepostavia na nohy koncepčne, personálne, programovo i technicky," dodáva.
"Škoda. Nechcem na základe jednej, aj keď vážnej chyby - lámať palicu nad novým vedením RTVS. Ľudia však očakávajú, že verejnoprávne médium odolá politickým tlakom a turbulenciám. Že bude službou a nie „slúžkou“ v predklone. Že sa nebude ako ranená breza knísať z jednej strany na druhú. Že bude pevne stáť a budovať si rešpekt. Že ho bude spravovať profesionálny manažment a profesionálnym spôsobom. Prvý krok je - nebyť politicky ani ideologicky servilný...," uzatvára príspevok na sociálnej sieti bývalý dlhoročný novinár.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu. Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik