Rusko obviňuje Ukrajinu, Kyjev zasa Moskvu.
Z útokov sa navzájom obviňujú ruská, aj ukrajinská strana. Elektráreň je pod ruskou kontrolou. Podľa generálneho riaditeľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaela Grossiho sa kontrola nad Záporožskou jadrovou elektrárňou stratila a situácia je tam čoraz vážnejšia. Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken vyhlásil, že ruská armáda, ktorá ju ovláda, sa za ňou schováva ako za jadrovým štítom. Hoci predstavitelia Moskvy odmietli možnosť využitia elektrárne na vojenské účely, námestník ministra zahraničných vecí Ukrajiny Mykola Točitsky vyzval OSN, aby zatvorila oblohu nad ňou.Takéto akcie nie sú v kompetencii tejto organizácie, uviedli odborníci. Rozhodnutie môže prijať Bezpečnostná rada OSN so súhlasom všetkých stálych členov. Ale varovali, že riziká okolo jadrovej elektrárne sa zintenzívňujú kvôli ostreľovaniu ukrajinskou armádou.
Ukrajinské médiá aktívne citovali vyjadrenia generálneho riaditeľa MAAE Rafaela Grossiho pre Spectrum News. Podľa agentúry Reuters americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken v New Yorku na okraj konferencie krajín zúčastňujúcich sa na Zmluve o nešírení jadrových zbraní povedal, že Rusko sa na ukrajinskom území skrývalo za „ľudským štítom“ civilistov, a teraz sa skrýva za „jadrovým štítom““.
Záporožská JE je najväčšia v Európe, predtým vyrábala štvrtinu všetkej elektriny pre Ukrajinu. Od začiatku marca tohto roku je pod kontrolu ruskej armády. V súčasných podmienkach funguje približne na 70 % plnej kapacity. V budúcnosti sa však plánuje zabezpečiť dodávku vyrobenej elektriny aj na Krym. Postavili ju v sovietskom období, berúc do úvahy všetky druhy rizík tak, aby na ňu bez výrazného poškodenia všeobecnej bezpečnosti, mohlo spadnúť aj lietadlo. Problém je však v tom, že ukrajinské úrady svojho času zriadili na území elektrárne sklad na otvorené uloženie jadrového odpadu. Ruská strana tiež tvrdí, že Ukrajina mohla v elektrárni pracovať aj na vývoji tzv. "špinavej" jadrovej bomby.
Ruské ministerstvo zahraničia vyhlásilo, že boli pripravení asistovať pri návšteve predstaviteľov MAAE v Záporožskej JE, ale sekretariát OSN s tým nesúhlasil. „Dohodli sme sa na termínoch návštevy - koniec júna, za predpokladu komplexnej logistiky tejto cesty, garantovanej maximálnej miery bezpečnosti pre členov delegácie. Sekretariát OSN však len pár dní pred plánovaným príchodom delegácie MAAE odmietol túto návštevu schváliť. Sme si istí, že Kyjev mal pôvodne záujem narušiť túto misiu, aby zabránil nepriaznivým hodnoteniam MAAE, že elektráreň fungovala normálne, vyhlásilo Rusko. Varovalo tiež, že katastrofa v jadrovej elektrárni Zaporizhzhya, ak sa stane, bude podobná ako v Černobyle.