Napätie medzi Čínou a Taiwanom rastie. Čína spustila masívne vojenské cvičenie. Stalo sa tak po kontroverznej návšteve najvyššej americkej demokratky Nancy Pelosiovej v Tchaj-peji napriek varovaniam z Pekingu.
Čo je najnovšie?
Podľa BBC, Čína považuje Taiwan za odštiepeneckú provinciu, ktorú sa zaviazala dobyť späť, ak to bude potrebné, aj silou.
Vedúci predstavitelia Taiwanu však tvrdia, že je to zjavne oveľa viac než len provincia, pričom argumentujú, že ide o suverénny štát. Má vlastnú ústavu, demokraticky zvolených vodcov a približne 300 000 aktívnych vojakov vo svojich ozbrojených silách.
Vláda Chiang Kai-shek Čínskej republiky (ROC), ktorá v roku 1949 utiekla z pevniny na Taiwan, najprv tvrdila, že zastupuje celú Čínu, ktorú zamýšľala znovu okupovať.
Zastávala kreslo Číny v Bezpečnostnej rade OSN a mnohé západné štáty ju uznali za jedinú čínsku vládu.
Ale v roku 1971 OSN zmenila diplomatické uznanie na Peking a vláda ROC bola nútená odísť. Odvtedy počet krajín, ktoré uznávajú vládu ROC diplomaticky, drasticky klesol na približne 15.
Vzhľadom na obrovský rozdiel medzi týmito dvoma pozíciami sa zdá, že väčšina ostatných krajín s radosťou akceptuje súčasnú nejednoznačnosť, podľa ktorej má Taiwan prakticky všetky znaky nezávislého štátu, aj keď jeho právny štatút zostáva nejasný.
Ďakujeme, že nás čítate, že nás sledujete a zdieľaním pomáhate alternatíve. Vážime si vašu podporu.
Nájdete nás aj na sociálnej sieti Facebook a aj na Telegrame tu: https://t.me/hlavnydennik