„Denno-denne sme vystavení dezinformáciám, hoaxom a klamstvám nepriateľskej propagandy, ktorých cieľom je manipulovať verejnú mienku a vnášať do spoločnosti chaos,“ myslí si Veronika Remišová (Za ľudí), ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a rozhodla sa zabojovať. Vyčlenila 200 tisíc eur, ktoré jej majú pomôcť napríklad aj v rozvoji kvalitnej žurnalistiky. Čo považuje za kvalitnú žurnalistiku nešpecifikovala. Ľudia jej dali v komentároch nápad doslova vyžrať.
Remišová tvrdí, že o tom, aké je to nebezpečné, sme sa presvedčili počas pandémie a presviedčame sa o tom tiež v čase ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine.
„Aby sme mohli proti klamstvám bojovať, musíme ich vedieť odhaliť a rozumieť zámerom tých, ktorí ich vymýšľajú a šíria,“ vysvetľuje v príspevku na sociálnej sieti.
„Preto podporujeme užitočné iniciatívy a projekty, ktoré pomáhajú ľuďom orientovať sa v záplave dezinformácií a účelových manipulácií v online priestore. Na boj proti dezinformáciám a hoaxom sme vyhlásili už druhú výzvu, a to vo výške 200 000 eur. Podporíme projekty pre školy, žiakov i učiteľov, ale aj rozvoj kvalitnej žurnalistiky,“ dodala v závere príspevku.
Čo je kvalitná žurnalistika a kto bude posudzovať, čo je dezinformácia a čo pravda z príspevku ministerky Remišovej nie je jasné. Ľudia ale názor majú
„A kto bude mať posledné slovo, že čo je pravda a čo dezinformácia? Úrad pravdy?“ Pýtal sa v komentároch pán Matúš.
„Poprosím o jednoznačnú odpoveď na otázku: Aká inštitúcia bude rozhodovať o tom, čo je hoax a čo nie? Meno a vzdelanie ľudí, ktorí budú za to zodpovední. Na základe čoho to budú posudzovať?“ Pýtala sa osoba s nickom Iba Maťa.
„Tým dezinformáciám verí viac ľudí, ako tým pravdám. Asi to nebudú dezinformácie. Treba čítať, počúvať a pozerať pravdy aj z iných zdrojov,“ napísala v komentároch pani Božena.