USA zvýšujú vojenskú ostražitosť v Tichom oceáne. Podľa predstaviteľov ministerstva obrany USA je tu riziko, že Peking sa rozhodne zaútočiť na Taiwan, píše portál scmp.com
Na základe tohoto „poučenia sa“ vyvstáva potreba posilnenia obrany Taiwanu. „Medzinárodné společenstvo odoslalo dôležitý signál potenciálnym agresorom v Tichomorí,“ hovorí Ely Ratner z výboru Snemovne reprezentantov pre ozbrojené sily počas trojhodinového rokovania. Dodal tiež, že Tchai-pei si vo Woshingtone objednal 100 rakiet Harpoon v hodnote 2,37 miliardy dolárov. Tie by mali byť dodané do roku 2025.
„Prial by som si, aby tam dorazili včera,“ povedal Ratner a dodal, že USA sa naďalej riadia politikou jednej Číny. Robíme všetko pre to, aby sme urýchlili poskytnutie týchto rakiet." Americkí zákonodarcovia, zodpovední za obranu, uviedli, že rýchle ekonomické, diplomatické a vojenské budovanie Číny – najmä počas funkčného obdobia prezidenta Si Ťin-pchinga – donútilo Pentagon k vyššej efektivite a zručnosti vo využívaní technológií. "Všetci chceme svet, kde Čína a USA mierovo koexistujú, a na tom pracujeme," povedal zástupca Adam Smith (predseda výboru): „Prinajmenšom v priebehu posledného desaťročia sa však ukázalo, že prezident Si Ťin-pching a Čína nemajú také mierové plány." Smith pokračoval: „Ničivá invázia Ruska na Ukrajinu nám pripomenula, že sa nemôžeme sústrediť len na jednu časť sveta. Ale indo-pacifický región je jednoznačne jednou z najdôležitejších častí.“
"Kľúčová je aj regionálna sieť, ktorá je v súčasnosti vo vývoji, ktorá umožňuje spojencom a rôznym pobočkám americkej armády komunikovať prostredníctvom jediného bezpečného „taktického cloudového systému“, povedal podľa portálu scmp.com admirál John Aquilino, veliteľ amerického indo-pacifického velenia. "Musíme absolútne postupovať rýchlejšie" vzhľadom na hrozbu Číny.“ Vzhľadom na vzdialenosť, počet zúčastnených a rôzne iné faktory je to pre USA obrovská výzva. „Prienik Číny do siete v regióne je evidentné a my to musíme zvládnuť,“ povedal Ratner s odkazom na Čínsku ľudovú republiku.
Predstavitelia Pentagonu tvrdia, že India je silným spojencom, no väčšinu svojho vojenského vybavenia tradične nakupovala z Moskvy. Prechod k západným dodávateľom si podľa nich vyžaduje čas. "Je to trend správnym smerom," povedal Ratner. Generál Paul LaCamera, šéf veliteľstva Spojených síl Spojených štátov v Južnej Kórei, vyjadril obavy z čínskeho ekonomického tlaku na Soul. Ten je silne závislý od ropy z Ruska, spojenca Číny. „Chcú byť klinom medzi Spojenými štátmi a Kórejskú republiku ako spôsob víťazstva bez boja?" spýtal sa s odkazom na Peking.
Predstavitelia obrany uviedli, že Severná Kórea, ktorá už tento rok odpálila deväť rakiet, zostáva regionálnym „ústredným bodom“, rovnako ako Rusko, ktoré podľa nich predtým umiestnilo približne 20 lodí a ponoriek do Tichomorskej oblasti, aby bránili svoje východné krídlo. Podľa analytikov ukrajinská kríza ukázala, že USA musia robiť viac vecí naraz, spoliehať sa na svojich spojencov a urobiť viac v Indo-Pacifiku, aby posilnili ekonomické väzby. „Nemôžeme si vyberať medzi čínskou alebo ruskou agresiou,“ povedala Lisa Curtisová z Centra pre novú americkú bezpečnosť: „Musíme byť schopní pôsobiť v rôznych regiónoch. A nie je to všetko o vojenských zdrojoch,“ uzatvára portál scmp.com.
Poznámka:
Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik