Po hromadnom vybavovaní pasov, či skupovaní jódových tabliet, Slovákov strach núti vyhľadávať právne rady, ako sa vyhnúť povolaniu do armády.
Na základe potvrdenia z Ministerstva vnútra SR Informuje Korzár SME.
Slovensko má profesionálnu armádu a v prípade potreby nás ochránia vojská NATO, pripomína Korzár SME „Pred vojnovým konfliktom sme žiadosti o takéto informácie dostávali sporadicky,“ priznáva rezort. Oproti minulosti MO SR eviduje viac samotných podaní vyhlásenia o odopretí výkonu mimoriadnej služby.
Zákon hovorí, že je to povinnosť podrobiť sa odvodu a vykonať mimoriadnu, alebo alternatívnu službu. Podliehajú jej muži vo vekovom rozpätí 19-55 rokov. Musia byť občanmi SR a mať tu trvalý pobyt.
Tá im im vzniká 1. januára kalendárneho roka, v ktorom dovŕšia 19 rokov veku, a zaniká 31. decembra kalendárneho roka, v ktorom dovŕšia 55 rokov veku. Zákon však pozná aj iné prípady - zmena trvalého pobytu mimo SR, "modrá knižka", prípadne uznanie za občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Korzár SME informuje, že mobilizácia ozbrojených síl je:
"Tá sa vzťahuje na celé územie SR, na všetkých registrovaných občanov, vojakov v zálohe a profesionálnych vojakov, ktorí vykonávajú štátnu službu podľa osobitného predpisu, aj na poskytnutie vecných prostriedkov a ubytovania právnickými a fyzickými osobami oprávnenými na podnikanie a fyzickými osobami a na plnenie pracovnej povinnosti fyzickými osobami v prospech ozbrojených síl." Informuje Korzár SME.
Je to zákonom určená povinnosť a preto sa jej muži nemôžu zbaviť, ani ju odoprieť. Vyhýbanie sa plneniu brannej povinnosti je dokonca trestným činom. Zákon však umožňuje mužom, ktorým náboženské presvedčenie mimoriadnu službu nedovoľuje, umožňuje alternatívnu službu. Tá je tiež plnením brannej povinnosti.
Poznámka:
Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik