Ratingová agentúra Fitch zhoršila vyhliadky Ruska vzhľadom na vládny dlh krajiny a varovala pred „bezprostrednou“ platobnou neschopnosťou, informuje BBC.
Tento krok prichádza v súvislosti so zvyšujúcimi sa medzinárodnými sankciami voči Rusku po jeho invázii na Ukrajinu.
Úverový rating má investorom pomôcť pochopiť úroveň rizika, ktorému čelia pri kúpe dlhopisov.
Nízky rating znamená, že pravdepodobnosť, že nebudú splatené, sa považuje za vysokú, a preto si investor za pôžičku tejto krajine bude účtovať viac.
Samotná Moskva uviedla, že sankcie môžu ovplyvniť platby jej dlhopisov.
Zníženie ratingu - z B na C - je tento mesiac už druhým prípadom, keď agentúra Fitch znížila vyhliadky na schopnosť Ruska splácať svoje dlhy.
„Tento ratingový krok nasleduje po našom znížení z 2. marca a vývoj odvtedy podľa nášho názoru ešte viac oslabil ochotu Ruska obsluhovať štátny dlh," uviedla agentúra.
„Ďalšie sprísňovanie sankcií a návrhy, ktoré by mohli obmedziť obchod s energiami, zvyšujú pravdepodobnosť politickej reakcie Ruska, ktorá zahŕňa prinajmenšom selektívne nesplácanie jeho štátnych dlhových záväzkov," dodala.
Oznámenie agentúry Fitch prišlo po tom, ako USA a Spojené kráľovstvo vyhlásili, že zakážu dodávky ruskej ropy, keďže zintenzívňujú ekonomickú reakciu na inváziu na Ukrajinu.
Americký prezident Joe Biden povedal, že tento krok je zameraný na "hlavnú tepnu ruskej ekonomiky".
Európska únia medzitým uviedla, že ukončí svoju závislosť od ruského plynu.
Cieľom opatrení je zasiahnuť financie Moskvy ako hlavného vývozcu energií, hoci odborníci varujú, že to pravdepodobne spôsobí aj zvýšenie cien ropy a zemného plynu na svetových trhoch.
Moskva varovala, že medzinárodné sankcie uvalené na jej energetický priemysel by mohli obmedziť jej schopnosť a ochotu plniť svoje záväzky.
„Skutočná možnosť realizácie takýchto platieb bude závisieť od obmedzujúcich opatrení, ktoré zavedú štáty vo vzťahu k Ruskej federácii," uviedlo ministerstvo financií vo vyhlásení.
V posledných dňoch znížili svoje hodnotenia ruského štátneho dlhu aj ratingové agentúry Moody's Investors Service a S&P Global Ratings.
Agentúra S&P uviedla, že jej krok nasledoval po opatreniach, ktoré podľa nej „podstatne zvýšia riziko platobnej neschopnosti".
Shane Oliver z investičnej správcovskej spoločnosti AMP Capital sa domnieva, že k zlyhaniu ruského dlhu „už fakticky došlo".
Ruský rubeľ sa dostal na rekordné minimá aj v dôsledku toho, že krajiny na celom svete uvaľujú na krajinu čoraz prísnejšie sankcie.
Minulý mesiac ruská centrálna banka viac ako zdvojnásobila svoju úrokovú sadzbu na 20 percent v snahe zastaviť ďalší prepad hodnoty svojej meny.
Desiatky svetových značiek, vrátane McDonald's, Coca-Cola a Starbucks, zastavili obchodnú činnosť v Rusku v dôsledku invázie na Ukrajinu, dodáva na záver BBC.
(Medzititulky red. HD.)
Poznámka:
Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik