Keď Rusko spustilo inváziu na Ukrajinu, na sociálnych sieťach sa začal šíriť obrázok, na ktorom bola podobizeň ruského básnika Puškina, číslica 7 a stĺpce s emotikonom „idúceho človeka“, píše BBC.
Pre „znalých“ bol význam jasný: miesto - Puškinovo námestie v Moskve, čas a výzva na protest proti krokom vlády.
Nepovolené protesty sú v Rusku zakázané od roku 2014 a porušenie zákazu môže viesť až k 15-dňovému zadržaniu, ak ide o prvý priestupok. Recidivistom hrozí trest odňatia slobody až na 5 rokov.
Odvtedy je bežné, že aktivisti používajú na online organizovanie protestov rôzne kódované frázy.
Alexander sa zúčastnil na proteste v Moskve a svoj zámer oznámil aj na sociálnej sieti.
Nasledujúce ráno ho policajti v civile vyzdvihli pred budovou jeho priateľky a odviezli na miestne policajné oddelenie. Na niekoľko dní ho zadržali a prinútili ho podpísať dokument, v ktorom bolo uvedené, čo podľa úradov urobil.
BBC sa dozvedela o ďalších zadržaniach výlučne na základe aktivity na sociálnych sieťach, vrátane jednej ženy zatknutej za jej tweet.
24. februára napísala: „Dlho som nebola v centre,“ a citovala tweet z iného účtu, ktorý obsahoval výzvu na protestné zhromaždenie. O päť dní neskôr ju zatkli vo vlaku.
Je presvedčená, že ju odhalil softvér na rozpoznávanie tvárí aktívny v systéme moskovského metra. Na jej súdnom pojednávaní bol predložený dokument obsahujúci jej tweet, ktorý ukazuje, že úrady urobili screen z obrazovky takmer okamžite po tom, čo ho zverejnila.
V inom prípade bloger Niki opísal, ako bol brat blízkeho priateľa zadržaný dvakrát – ra na niekoľko hodín po účasti na proteste a druhýkrát, po týždni, za zdieľanie informácií so svojimi priateľmi na ruskej VK, čo je ekvivalent Facebooku.
Od začiatku konfliktu bolo v celom Rusku zadržaných takmer 14 000 ľudí, najmä kvôli účasti na protestoch.
V Rusku bol zavedený zákon s deklarovaným cieľom bojovať proti „falošným správam“ o armáde. Očakáva sa však, že sa použije na ešte väčšie potláčanie protivojnových protestov. A je tu hrozba trestu odňatia slobody až na 15 rokov.
Zatvorenie nezávislých médií, zablokovanie Facebooku a obmedzenia Rusov pri uverejňovaní príspevkov na TikTok odobrali kľúčové cesty prístupu k informáciám, konštatuje BBC.
(Medzititulky red. HD.)
Poznámka: Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik