Príslušníci ruskej národnej gardy prevzali plnú kontrolu nad ukrajinskou Záporožskou jadrovou elektrárňou, píše s odvolaním sa na tieto jednotky ruskej vnútornej bezpečnosti agentúra TASS. Zamestnanci zariadenia podľa nich pracujú v bežnom režime a ukrajinskí obrancovia odovzdali zbrane a boli prepustení. Ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko predtým podľa agentúry Unian obvinil Rusko, že pracovníkov elektrárne mučí a drží proti ich vôli, píšu ceskenoviny.cz.
Rusko sa stalo terčom ostrej kritiky po tom, čo sa v noci na 4. marca rozpútal boj v Záporožskej jadrovej elektrárni, ktorú následne ovládli ruskí vojaci. Horelo v päťpodlažnom výcvikovom stredisku, teda mimo jadrovej prevádzky, a požiar sa podarilo po niekoľkých hodinách uhasiť.
Areál so šiestimi reaktormi na juhovýchode Ukrajiny sa považuje za najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe. Moskva trvá na tom, že za incident nesú zodpovednosť ukrajinskí radikáli.
„Zamestnanci Záporožskej jadrovej elektrárne sú držaní ako rukojemníci už štyri dni. Vnútri zariadenia je okolo 500 ruských vojakov," uviedol ukrajinský minister pre energetiku Herman Haluščenko. Dodal, že personál je „fyzicky a psychicky vyčerpaný". Minister vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby prijalo všetky opatrenia na ukončenie bojov v blízkosti elektrárne a podporilo stiahnutie nepriateľských jednotiek.
Ruské jednotky sa na začiatku invázie na Ukrajinu zmocnili bývalej jadrovej elektrárne Černobyľ, čo vyvolalo obavy. Od obsadenia ruskými vojakmi tam podľa ukrajinskej strany nedošlo k vystriedaniu pracovníkov dohliadajúcich na zabezpečenie objektu. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) oznámila, že možno stratila spojenie so systémami, ktoré monitorujú bezpečnostnú situáciu v tejto odstavenej elektrárni.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že jednotky agresora začali postup na ďalšie jadrové zariadenie v krajine - Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň. Nakoľko sa k nej ale ruské jednotky priblížili, zatiaľ nie je jasné.
Okrem Záporožskej a Juhoukrajinskej jadrovej elektrárne sú na Ukrajine v prevádzke ešte dve - rovenská a chmelnycká, ktoré sa nachádzajú v západnej časti krajiny. Okrem toho sú štyri takéto zariadenia rozostavané - charkovské, čyhyrynské, odeské a tiež krymské, ktoré sa však nachádza na Krymskom polostrove anektovanom Ruskom v roku 2014, dodávajú ceskenoviny.cz.
(Medzititulky red. HD.)
Poznámka:
Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik