Vojna na Ukrajine pokračuje. Našim susedom poskytujeme potrebnú pomoc vrátane pomoci ľuďom, ktorí sú nútení pred vojnou zo svojej krajiny utiecť.
Predseda parlamentu Boris Kollár niekoľkokrát osobne navštívil hraničné priechody s Ukrajinou, aby vyjadril svoju solidaritu a poskytol pomoc utečencom z Ukrajiny. Viackrát sa vyjadril, že je našou povinnosťou pomáhať niekomu, kto bol nespravodlivo napadnutý, kde sa vedie vojna a kde dnes v dôsledku toho trpia predovšetkým nevinní ľudia.
„Musíme Ukrajine pomôcť v maximálnej miere, ako sa dá. Robíme všetko pre to, aby ľudia, ktorí k nám prichádzajú, dostali u nás ubytovanie, teplé jedlo, zdravotné ošetrenie. Ich osud nám nesmie byť ľahostajný a našou povinnosťou je pomôcť tým, ktorí sú v núdzi. Zároveň chcem ale zdôrazniť, že nesmieme zabúdať ani na našich ľudí, na našich dôchodcov, mladé rodiny či matky s deťmi, ktorí takisto potrebujú našu pomoc,“ povedal predseda parlamentu.
Hnutiu Sme rodina sa podarilo na februárovej parlamentnej schôdzi v prvom čítaní schváliť stavebný zákon. Ak prejde aj druhým čítaním a plénum tento zákon prijme, bude to podľa Kollára veľká vec. Nielen že po viac ako 40 rokoch sa výrazne zmenia, urýchlia a zmodernizujú stavebné procesy, ale bude to aj zásadný predpoklad pre začiatok výstavby nájomných bytov.
„Život sa nezastavil a všetko, čo sme riešili pred vojnou na Ukrajine, všetky naše problémy zostali ležať na stole a my sa k riešeniu týchto vecí musíme vrátiť. Pevne verím, že sa nám na najbližšej parlamentnej schôdzi podarí definitívne odsúhlasiť stavebný zákon. Nech už konečne skončí korupcia pri stavebných povoleniach, nech ľudia nemusia na povoľovačky čakať vyše roka, nech skončia problémové čierne stavby. A hlavne nech môžeme začať stavať nájomné byty. Na Slovensku stále chýba 200 000 bytov. Nájomné byty môžu vyplniť túto medzeru a zároveň dať ľudom strechu nad hlavou za lacné nájomné,“ povedal Boris Kollár.
Pomoc Ukrajine bude podľa predsedu parlamentu pokračovať aj naďalej. Gro pomoci bude smerovať k utečencom, ktorí prekročili naše hranice. Zároveň sa koalícia musí venovať aj pomoci našim občanom.
„Naša solidarita a pomoc pre Ukrajinu budú pokračovať, ale musíme sa venovať aj našim ľuďom. Uvedomujeme si, že tu žije päť miliónov Slovákov, ktorí neprestali existovať. Na jednej strane – za našou hranicou prebieha vojna a len ťažko sa vieme vžiť do situácie ľudí a do toho, čo teraz prežívajú. S vojnou nám pribudol problém migrácie, ktorému sa, samozrejme, budeme zodpovedne venovať. Na druhej strane – máme vlastných občanov a vlastné problémy, ktoré musíme riešiť. S koaličnými partnermi budeme hľadať ďalšie možnosti, kde a ako našim ľuďom pomôcť, napríklad tak, ako sa nám podarilo zastropovať ceny energií,“ povedal na záver predseda parlamentu.