Medzinárodný deň žien, to nie je politik s úsmevom rozdávajúci karafiáty svojim voličkám. A nie je to ani podnapitý kolega, ktorému kolegyňa "musí" naliať, lebo veď jej gratuloval k MDŽ.
Tento sviatok má ďaleko hlbší význam a hlbšiu históriu.
Ako MDŽ ho stanovila OSN k výročiu štrajku 40 tisíc krajčírok z New Yorku, ktorý uskutočnili v roku 1908. Štrajkom chceli dosiahnuť zrušenie desaťhodinového pracovného času, zvýšenie miezd a zlepšenie pracovných podmienok.
Spočiatku sa demonštrácie konali na konci zimy, tradične v nedeľu. Ešte stále sme v USA. Prvá medzinárodná ženská konferencia sa konala v Kodani a nemecká socialistka Clara Zetkinová presadila, aby to bol medzinárodný sviatok, ale ešte stále bez určenia dátumu.
V roku 1917, pred februárovou revolúciou sa v Petrohrade konala veľká demonštrácia. Keďže Rusko fungovalo podľa iného kalendára, tento deň v ostatnom svete pripadol na 8. marec. Sviatok sa rýchlo rozšíril a mal rôzne podoby od politicko-feministicého protestu až po apolitickú alternatívu Dňa matiek.
V nemecky hovoriacich krajinách sa prvý krát MDŽ konal v roku 1911 a v roku 1913 ho prijalo aj cárske Rusko.
V Česko Slovenskej republike (ČSR) sa prvýkrát konal v roku 1921. O rok neskôr už boli oslavy a demonštrácie masové - vlastne dnes si pripomíname storočnicu masového prijatia MDŽ na našom území.
Od roku 1975 je pripomínaný ako deň medzinárodnej solidarity žien za rovnoprávnosť, spravodlivosť, mier a rozvoj.
Poznámka: Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik