Obyvateľom obce Choňkovce v okrese Sobrance sú podozrivé motorové vozidlá s nemecky hovoriacou posádkou, ktoré z obce opakovane odviezli ukrajinské ženy a deti.
Utečenci, ktorých v obci prichýlili v priestoroch nevyužívanej základnej školy, do áut s neznámymi ľuďmi nasadajú aj napriek varovaniam miestnych, povedal pre TASR starosta obce Radoslav Hvožďak. Polícia situáciu s možným obchodovaním s ľuďmi monitoruje.
"Včera a predvčerom (2. a 3. 3.) sem začali chodiť Nemci a oni ich berú. Neviem, či je to správny krok. Nepáči sa nám to, obávame sa, že ide o obchodovanie s ľuďmi," uviedol s tým, že posádka auta presviedča utečenky, aby išli s nimi s prísľubom zabezpečenia ubytovania i práce. Často zúfalé ženy do vozidla nasadli aj napriek tomu, že ich starosta pred možnou hrozbou varoval. "Prišiel sem aj jeden pán, Ukrajinec, a on im tiež povedal, že by to na ich mieste nerobil. Aj napriek tomu si tie ženy do auta sadli a odišli," doplnil.
Hvožďak si je vedomý, že priestory základnej školy, kde za posledný týždeň umiestnili denne niekoľko desiatok vojnových utečencov, neposkytujú matkám s malými deťmi dostatočný komfort, rozhodnutiu Ukrajiniek napriek tomu nerozumie. V obci je hneď niekoľko domov, ktoré miestni ako dlhodobejšie zázemie ženám s deťmi ponúkajú.
"V súvislosti s podozrením, že by k takýmto prípadom mohlo dochádzať, sme už operatívne prijali opatrenia, no vzhľadom na ich charakter ich z taktických dôvodov nebudeme bližšie špecifikovať," reagovala za políciu pre TASR hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová s tým, že zatiaľ sa takéto podozrenia nepotvrdili.
Ako ozrejmila, v súvislosti s vlnou vojnových utečencov prijala polícia preventívne opatrenia. "Už priamo pri vstupe na Slovensko ich policajti na tieto možné nástrahy upozorňujú, varujú ich, aby nesadali vo vozidiel k cudzím ľuďom, ale spoľahli sa na pomoc štátnych orgánov," uviedla s tým, že zároveň im na hraniciach rozdávajú letáky s upozorneniami v ukrajinčine.
Bárdyová zároveň pripomenula, že v prípade podobných pochybností je možné kontaktovať zamestnancov bezplatnej Národnej linky pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na čísle 0800 800 818. "Samozrejme, v prípade, ak má ktokoľvek podozrenie, že môže alebo dochádza k páchaniu trestného činu alebo priestupku, nech to čo najskôr oznámi na najbližšom útvare Policajného zboru alebo na známom bezplatnom telefónnom čísle 158," dodala.
Poznámka: Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.
Nájdete nás naďalej aj a najmä tu: https://t.me/hlavnydennik