Ukrajinský parlament na Twitteri uviedol, že Európa posiela na Ukrajinu 70 bojových lietadiel, informuje politico.com.
Zatiaľ nie je jasné, ktoré krajiny lietadlá darujú, no šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell sa zaviazal previesť bojové lietadlá z viacerých krajín.
Ukrajinskí piloti pricestovali do Poľska, aby začali proces preberania kontroly nad bojovými lietadlami, ktoré by im mali darovať európske krajiny, povedal pre Politico predstaviteľ ukrajinskej vlády.
Potenciálny presun starších lietadiel ruskej výroby na použitie v boji proti ruským silám by mohol byť zatiaľ najvýznamnejším momentom vo vlne sľúbených presunov zbraní za posledných 24 hodín. Zahŕňa to tiež tisíce protipancierových rakiet, guľometov, delostrelectva a iné vybavenie.
Zatiaľ nie je jasné, ktoré krajiny lietadlá darujú, no šéf bezpečnosti Európskej únie Josep Borrell prisľúbil, že EÚ bude financovať presun stíhačiek z viacerých krajín.
Podľa Borrella žiadne prevody nepochádzajú zo samotnej EÚ, ale namiesto toho ich „bilaterálne“ darujú jednotlivé krajiny EÚ.
Zástupcovia poľskej a slovenskej vlády okamžite nereagovali na žiadosť o komentár, zatiaľ čo bulharský premiér Kiril Petkov žiadosť odmietol.
Poľsko a Slovensko stále lietajú s lietadlami ruskej výroby podobnými tým, ktoré používa ukrajinské letectvo, čo znamená, že piloti by v prípade presunu lietadiel nepotrebovali veľa výcviku.
V rámci kroku pravdepodobne zameraného na zvýšenie tlaku na Európu, aby konala, ukrajinský parlament na Twitteri uviedol, že Európa posiela na Ukrajinu 70 bojových lietadiel vrátane 28 MIG-29 z Poľska, 12 zo Slovenska a 16 z Bulharska.
Európski lídri prisľúbili ďalšie zbrane pre ukrajinskú armádu na pomoc v boji proti inváznym ruským jednotkám.
Keďže letecké koridory do Kyjeva uzavreli ruské protilietadlové zbrane a stíhačky, americké a európske mocnosti začali do krajiny prevážať zbrane po cestách.
Poľsko, Estónsko a Lotyšsko boli jedny z prvých, ktorí začali konať a poslali muníciu, protipancierové zbrane Javelin, palivo a zdravotnícky materiál na ukrajinskú hranicu, aby ich odovzdali ukrajinským silám.
Pripojí sa aj Fínsko. Ukrajine prisľúbilo 2 500 útočných pušiek, muníciu, 1 500 protitankových zbraní a 70 000 potravinových balíkov. Švédsko tiež pripravuje veľký balík zbraní a pomoci, 5 000 prilieb, nepriestrelné vesty a 5 000 protitankových zbraní.
Kanadská ministerka zahraničných vecí Mélanie Jolyová to má namierené do Poľska, aby koordinovala zásielku 100 protipancierových raketometov Carl Gustaf spolu s 2 000 kusmi munície a ďalšou pomocou.
Jedno z najväčších prekvapení bolo, keď nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že posiela 1 000 protitankových zbraní a 500 rakiet Stinger na Ukrajinu. Je to obrat v nemeckej povojnovej politike zákazu transferu zbraní na Ukrajinu. Zároveň prisľúbil okamžitú finančnú injekciu pre nemeckú armádu vo výške 100 miliárd dolárov.
Prezident Joe Biden nariadil uvoľnenie zbraní z amerických zásob na Ukrajinu v hodnote až 350 miliónov dolárov. Vysoký predstaviteľ ministerstva obrany USA v rozhovore s novinármi v Pentagóne odmietol ísť do podrobností, ale povedal, že dodávka významne pomôže pozemným i vzdušných silám Ukrajiny, dodáva politico.com.
(Medzititulky red. HD.)
Poznámka:
Článok pochádza z oficiálneho legálneho zdroja a nevyjadruje stanovisko redakcie HD.