Nový týždeň sa na hranici Slovenska a Ukrajiny začal rušne.
Vo Vyšnom Nemeckom vzrástol počet tých, čo hranicu prešli a zmenila sa aj ich národnostná skladba.
Z Ukrajiny utekali aj študenti iných národností. Jeden z nich pre Ta3 povedal: "Som študent piateho ročníka. Čakal som na diplom. Bojím sa, či o tých päť rokov snahy celkom neprídem." Agnesa Kopernická, hovorkyňa Riaditeľstva Hraničnej a cudzineckej polície hovorí, že z humanitárnych dôvodov je povolený vstup všetkých štátnych príslušníkov tretích krajín za rovnakých podmienok, ako majú ukrajinskí štátni príslušníci.
Dobrovoľníci, ako i pracovníci humanitárnych či cirkevných organizácií utečencom poskytujú teplý čaj, či jedlo. Aj naďalej sprostredkúvajú odvoz za ubytovaním. Dobrovoľník M. Čápka v reportáži Ta3 uviedol: "Striedame sa v niekoľkých smenách po 12-14 hodín. Ale tie silné príbehy nám dávajú zabudnúť na našu vlastnú únavu."
Tá sa ozvala z viacerých strán. Naša redakcia má správy, že permanentný krízový štáb zasadá v Sobranciach, ale i vo Veľkých Kapušanoch. Po pondelkovom rokovaní toho v Sobranciach sa pred priechodom vo Vyšnom Nemeckom diali zmeny. "Chceme spraviť bezpečnosť premávky bezpečnejšou, aby tí ľudia nemohli byť na ceste," hovorí Martin Seman, prednosta OÚ Košice: "Urobíme úplne iné logistické centrum."
Najnaliehavejším problémom je starostlivosť o deti. Podľa ministra Krajniaka sa môže stať, že sa deti od rodičov stratia, alebo nemajú žiadneho zákonného zástupcu a stáva sa aj to, že deti sú úplne bez dokladov. "Musíme pomôcť rodičovi, aby s dieťaťom vedel prejsť na druhú stranu." Pripomenul minister Krajniak pre Ta3.