Prijala sa historická dohoda. Okrem odpojenia kľúčových ruských bánk z nadnárodnej bankovej siete SWIFT pristúpili spojenci k rozhodnutiu o zmrazení aktív Ruskej centrálnej banky, píše Vivien Cosculluela v Hospodárskych novinách.
Spojené štáty, Európska únia a Spojené kráľovstvo sa včera dohodli na zavedení ochromujúcich sankcií voči ruskému finančnému sektoru.
Okrem blokovania prístupu viacerých tamojších bánk do globálneho finančného systému SWIFT prijali historické rozhodnutie. Terčom trestu je totiž aj Ruská centrálna banka a jej aktíva vo výške 643 miliárd dolárov.
Dohoda, ako poznamenáva autorka článku, totiž obsahuje opatrenia, ktoré jej majú „zabrániť v rozmiestnení svojich medzinárodných rezerv spôsobom, ktorý oslabuje vplyv našich sankcií“. Západ tu naráža aj na zásah Moskvy po tom, ako padol rubeľ na historické minimum.
Josh Lipsky, predseda mimovládnej organizácie Atlantic Council, reagoval na Twitteri s nadšením: „Toto je veľmi silný krok, ktorý prišiel rýchlejšie, než sa očakávalo. Aby som to uviedol na pravú mieru, G7 práve povedala členovi G20, že ich zahraničné aktíva sú zmrazené. To je bezprecedentné,“ napísal.
Čo to vlastne znamená pre Moskvu a aké budú konkrétne následky. Toto rozhodnutie Západu možno vysvetliť tak, že siahne po depozitách Ruskej centrálnej banky.
V praxi môže zmraziť približne dve tretiny jej rezerv, a to časť, ktorú drží v dolároch, eurách či iných platidlách spojencov. Ide o sumu vo výške zhruba 425 miliárd dolárov. Zvyšok však má peňažný dom aj v jüanoch či v zlate, ktoré je deponované priamo v Rusku. Tie tak bude stále mať k dispozícii, vysvetľujú Hospodárske noviny.
Cieľom tohto historického kroku je hlavne značne obmedziť schopnosť Ruska podporovať svoju menu. So zrazenými prostriedkami nebude totiž môcť dôležitá inštitúcia vôbec nakladať.
„Rubeľ sa po otvorení trhov ocitne vo ‚voľnom páde‘ a ruská centrálna banka bude mať značný problém ho zastaviť,“ reaguje na tento zásadný krok Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank. Predvída, že finančný dom pristúpi k predaju spomínaného rezervného zlata a jüanom.
Podľa autorky článku s jeho predikciou súhlasia aj predstavitelia americkej administratívy, ktorí okrem prepadu ruskej meny očakávajú aj „prudko stúpajúcu infláciu v tamojšej ekonomike“.
„USA a EÚ zmrazením rezerv ruskej centrálnej banky pripravujú o celoživotné úspory desiatky miliónov ruských domácností,“ pokračuje Kovanda v analýze s tým, že Západ použil finančné jadrové tlačidlo.
Ako hovorí ekonóm, môže sa to prejaviť aj v správaní Rusov. Tí môžu tvoriť rady pred bankomatmi v snahe ruble vybrať a prípadne ich ešte zameniť do čínskej meny, čo bude podľa Kovandu veľmi komplikované, až nemožné. „Možno tiež očakávať zvýšené prevody do kryptomien,“ dodáva.
Niektorí analytici rátajú s veľkou nespokojnosťou ruského obyvateľstva, ktoré v priebehu jedného víkendu príde o svoje nasporené peniaze.
Nevedno však, ako na to zareaguje Kremeľ či tamojšia centrálna banka, a aké páky môžu ešte mať. Kovanda vidí možnosť, že by Rusi preniesli zúfalstvo zo straty prostriedkov na svojich vládcov.
Tento vážny krok zahŕňa aj vylúčenie kľúčových ruských bánk zo systému finančných správ SWIFT, ktorý denne presúva nespočetné miliardy dolárov do viac ako 11-tisíc bánk a iných finančných inštitúcií po celom svete.
Pri oznámení opatrení v Bruseli predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že vyňatie niekoľkých peňažných domov zo SWIFT-u „zabezpečí, že tieto banky budú odpojené od medzinárodného finančného systému a poškodí ich schopnosť pôsobiť globálne“.
Detaily sankcií sa pritom stále dolaďujú, keďže sa pracuje na obmedzení vplyvu na iné ekonomiky a európske nákupy ruskej energie.
Odpojenie od SWIFT-u, ktoré Západ oznámil , je tak čiastočné a ponecháva Európe a Spojeným štátom priestor na ďalšie stupňovanie sankcií neskôr. V spoločnom vyhlásení predstavitelia spojencov navyše povedali, že sú „pripravení prijať ďalšie opatrenia, aby Rusko zodpovedalo za svoj útok na Ukrajinu“, uzatvárajú Hospodárske noviny.
(Medzititulky red. HD.)