Mnohých z nás nie raz lákalo zistiť, kto boli naši predkovia v 19. storočí. Kde žili a aký bol ich spoločenský status?
No a mnohých "stopne" nákladnosť takéhoto pátrania. Veď ktovie, kde vás pošlú informácie z archívov a matrík. Lenže dnes, v čase internetu to nemusí byť až také veľmi náročné.
Amatérsky genealóg Ladislav Šebák z Hrnčiaroviec upozorňuje, že si treba uvedomiť, že to sú osobné údaje a tie sú chránené zákonom, ktorý hovorí, že nesmú byť zverejnené 80 rokov. "Teoreticky by údaje o narodení, sobáši alebo úmrtí mohli byť dostupné pre verejnosť do roku 1942, no prax je iná. Tento letopočet by musel byť na samom konci matriky ako posledný zápis. Pokiaľ do nej farár zaznamenával udalosti ešte napríklad desať rokov, matrika ako celok môže byť zverejnená až v roku 2032. Už ju len naskenovať a zverejniť. Takto to robia v archíve Brne. Čo sa týka Trnavy, niečo priamo v originálnych rukopisoch v mestskom archíve, staršie zápisy na internete. Napríklad na ich portáli FamilySearch."
Jednoduchšie je to s otcovou vetvou rodiny. Vždy je však dobré mať aspoň približné informácie. Mená otcových rodičov nájdete v rodnom liste a potom sa dá zase hľadať po otcovskej línii. Ak ste sa dopátrali do roku 1900 je možné, že predkov nájdete na internete v matrike. "Ak sme však žiadne doklady nenašli, nedá sa spoľahnúť ani na príbuzných, treba s dokladmi totožnosti navštíviť miestnu matriku." radí Šebák.
Aj tu má p. Šebák radu: "Dôležité je vedieť, koho hľadáte a kde ho hľadať. Za menší poplatok v čitárni archívu pred vás predostrú požadovanú matriku a v rukavičkách môžete listovať. Pozor, je tam zákaz fotenia, poznámky na papierik si môžete robiť len zapožičanou obyčajnou ceruzkou."
"Pre začiatok musím mať údaj, ktorý potvrdzuje, že istotne ide o mojich predkov. Keď je ním dátum sobáša a nájdem ho aj v matrike na internete, začnem hľadať potomkov tohto páru v knihe narodených. Pomôže, ak kniha obsahuje aj index, teda abecedný zoznam novorodencov, pátranie to uľahčí. Vytvorím si textový súbor, kde si zapisujem číslo matriky, dátum narodenia a meno novorodenca, adresu, mená rodičov, povolanie otca. Zapíšem si všetky nájdené deti, pre istotu aj s menami ich krstných rodičov, ktorí sa väčšinou nemenili." Hovorí L. Šebák: "Na prvý pohľad sa to zdá zložité, ale príde na to každý sám ako aj ja, spôsobom pokus - omyl."