Vojna na Ukrajine môže znamenať, že milióny ľudí prídu o svoje domovy. Desaťtisíce utečencov sa snaží dostať do bezpečia, píše nemecký Stern.
Ruská agresívna vojna na Ukrajine pravdepodobne pripraví o domov nespočetné množstvo ľudí a mnohých už prinútila opustiť svoje domovy. Podľa odhadov Organizácie Spojených národov (OSN) je v súčasnosti na Ukrajine na úteku 100 000 ľudí. OSN však očakáva, že v prípade zhoršenia situácie sa ich počet zvýši na štyri milióny. Podľa UNHCR sa už tisíce ľudí vydali do susedných krajín, ako je Poľsko, Moldavsko, Slovensko a Rusko. Ukrajina má takmer 42 miliónov obyvateľov, poznamenáva Stern.
Hovorkyňa Európskej komisie potvrdila, že okrem Ukrajiny oficiálne požiadala o pomoc prostredníctvom mechanizmu civilnej ochrany aj susedná krajina Moldavsko, aby sa mohla lepšie postarať o utečencov. Rokuje sa aj s Poľskom, Maďarskom a Rumunskom o tom, ako by im EÚ mohla pomôcť pri prijímaní ľudí z Ukrajiny.
Invázia ruských síl na Ukrajinu vyvolala hnev a zdesenie na celom svete. Ministri vnútra 27 členských štátov EÚ oznámili, že na mimoriadnom stretnutí budú hovoriť o „konkrétnych reakciách na situáciu na Ukrajine". Informoval o tom na Twitteri francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin. Francúzsko v súčasnosti vykonáva rotujúce predsedníctvo štátov EÚ.
Hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit uviedol, že v súčasnosti sa očakáva, že Poľsko bude prvým „prístavom“ pre ľudí utekajúcich z Ukrajiny. Nemecká vláda a ministerstvo vnútra ponúkli svoju pomoc.
Členská krajina EÚ a NATO Rumunsko sa stala tranzitnou trasou pre vojnových utečencov zo susednej Ukrajiny. V priebehu 24 hodín vstúpilo do Rumunska z Ukrajiny viac ako 10 000 ľudí, čo je viac ako dvojnásobok počtu ľudí bezprostredne pred ruskou inváziou na Ukrajinu, uviedol rumunský minister vnútra Lucian Bode.
Minister dodal, že z 10 624 Ukrajincov, ktorí vstúpili do krajiny, sa 3 660 presunulo ďalej, vrátane Bulharska a Maďarska. O azyl v Rumunsku požiadalo 11 osôb. Rumunsko má celkovo 1 100 miest v azylových domoch, z ktorých je polovica obsadená. Rumunsko predtým vyhlásilo, že by teoreticky mohlo prijať pol milióna utečencov v dočasných núdzových prístreškoch.
Rumunsko-ukrajinská hranica je dlhá približne 650 kilometrov, z čoho približne 274 kilometrov tvoria pozemné hranice, zvyšok tvoria rieky Tisa a Dunaj. Sú tu štyri medzinárodné hraničné priechody - tri pre autá a jeden pre vlaky - a dvanásť pre malý pohraničný styk.
Sotva čo Rusko spustilo útok na Ukrajinu, sa začali aj kampane na získavanie finančných prostriedkov pre napadnutú krajinu. Krajiny EÚ darovali Ukrajine humanitárnu pomoc, ako sú súpravy prvej pomoci, ochranné odevy, stany, hasiace prístroje, generátory elektrickej energie a vodné čerpadlá. Pomoc pochádza z dvanástich krajín vrátane Nemecka a rozdeľuje sa s podporou mechanizmu civilnej ochrany EÚ, informovala Európska komisia. Celkovo bolo darovaných viac ako dva milióny základných tovarov, uzatvára nemecký Stern.
(Medzititulky red. HD.)