Slovensko poskytne Ukrajine vojenský materiál a vytvorí na svojom území jednotku predsunutej aliančnej prítomnosti. Informuje TA SR
Minister obrany SR Jaroslav Naď po rokovaní vlády informoval o ďalších konkrétnych krokoch pomoci SR voči Ukrajine, ako aj o zabezpečení ochrany východnej hranice SR prostredníctvom vytvorenia jednotky predsunutej prítomnosti NATO na SR.
Slovensko poskytne Ukrajine vojenský materiál vo výške takmer 11 miliónov eur. Konkrétne pôjde o 10 mil. litrov nafty, 2,4 mil. litrov leteckého benzínu a 12 000 kusov 120 mm munície. Ako zdôraznil minister obrany SR Jaroslav Naď, Slovensko posiela Ukrajine presne to, o čo požiadala. "Robíme presne také opatrenia, ktoré Ukrajine pomôžu. Včera prebehla donorská konferencia, ktorej výsledkom je, že Ukrajine pomáha 27 z 30 členských krajín NATO," uviedol. Slovensko pritom svojím darom prekračuje to, čo sa mohlo od neho očakávať.
Šéf rezortu obrany v sobotu informoval aj o príprave vytvorenia jednotky predsunutej prítomnosti NATO na území SR (eFP). "Pridávame sa tak k Maďarsku, Bulharsku a Rumunsku. Včera na základe finálnej konzultácie sme sa s ministerkou obrany Nemecka Christine Lambrechtovou dohodli, že Nemecko bude robustne participovať na jednotke eFP na Slovensku, a to dodaním sofistikovaných, moderných a veľmi účinných systémov protivzdušnej obrany Patriot, aby sme chránili naše územie," uviedol. Na Slovensko tak v rámci aliančnej spolupráce príde zadarmo technika v hodnote približne 600 mil. eur.
Minister tiež avizoval, že vo finálnej fáze sú aj rokovania s Českom, Poľskom a Slovinskom. Okrem toho SR požiadala o spoluprácu aj Spojené štáty americké – preveruje možnosť nasadenia pasívnych senzorov Sentinel na ochranu východnej hranice. Za týmto účelom by mohla byť na Slovensku v rámci aliančnej spolupráce zadarmo nasadená technika v hodnote vyššej ako jedna miliarda eur.
V najbližších týždňoch minister predloží na rokovanie vlády SR a následne aj Národnej rady SR materiál so žiadosťou o schválenie prítomnosti približne 1200 príslušníkov zahraničných ozbrojených síl na území SR práve v súvislosti s vytvorením jednotky predsunutej prítomnosti NATO za účelom ochrany územia SR a Aliancie. Jednotka bude súčasťou veliteľskej štruktúry OS SR vrátane 300 slovenských vojakov. Jej umiestnenie sa predpokladá najmä vo vojenských výcvikových priestoroch.
V súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine prebiehajú rokovania o ukončení prevádzky slovenských stíhacích lietadiel MiG-29 ruskej výroby a tiež o ukončení servisu zabezpečovaného ruskými technikmi. "Rokovania sú vo finálnej fáze, nateraz môžem povedať, že ochrana nášho vzdušného priestoru by bola zabezpečovaná geograficky blízkym spojencom," priblížil minister.
J. Naď v sobotu opäť apeloval na občanov, aby nepodliehali klamstvám. Upozornil na zjavne koordinovaný systém strašenia ľudí, najčastejšie formou SMS správ o mobilizácii civilného obyvateľstva a postihoch pre tých, ktorí sa neprihlásia do služby. "Je to klamstvo, civilné obyvateľstvo nepovolávame ani v rámci záloh a už vôbec nie v rámci mobilizácie. Všetky bezpečnostné zložky budú riešiť pôvodcov a tiež šíriteľov týchto lží," zdôraznil.
TASR informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková.