„Rusom už dnes nikto veriť nebude, pretože stále tvrdili, že nič nechystajú, že nič neurobia. Nakoniec sme videli takzvané mierové zbory v tých dvoch republikách a teraz vidíme regulárne ostreľovanie miest, ktoré nemajú vôbec nič spoločné s tými ruskojazyčnými oblasťami, o ktoré ide Putinovi primárne. Predvídateľnosť Putinovho režimu je takmer nulová," - konštatoval bezpečnostný expert a bývalý šéf vojenskej rozviedky generál Andor Šándor v rozhovore pre parlamentnilisty.cz.
Na obsadenie Kyjeva ruské sily podľa neho nemôžu stačiť, iné je to však pri Charkove, Dnepropetrovsku či Odese. „Schopní by toho boli a myslím, že to aj chcú urobiť,“ dodáva bezpečnostný expert.
Vladimír Putin nás nepríjemne prekvapil a Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Ako klasifikovať túto operáciu. Je to vojna?
Andor Šándor: „Neviem, či je úplne nutné v tejto chvíli hľadať nejaký presný pojem, aby sa vymedzilo, čo sa deje. V každom prípade je to napadnutie nezávislého štátu ozbrojenými silami druhého štátu, ktorý má nejaké požiadavky a má pocit, že tento spôsob je správnym a jediným, ktorým môže tieto požiadavky dosiahnuť.“
Aké ciele chce touto akciou dosiahnuť?
Andor Šándor: „Zatiaľ sa zdá, že tými údermi a vojenskou operáciou sa snažia dosiahnuť dva ciele. Ten prvý, ako aj Putin povedal vo svojom prejave, je demilitarizácia Ukrajiny. Musíme vychádzať z toho, že množstvo informácií je nepotvrdených, ale vyzerá to, že chce tými údermi zničiť veliteľské centrá, spojovacie centrá, protivzdušnú obranu, letisko a podobne. Týmto spôsobom chce paralyzovať ukrajinskú armádu. Tá sa ocitne v situácii, keď nebude mať jednotné velenie a riadenie, nebude mať spojovacie prostriedky. Chce armádu pripraviť o hlavu, o oči a o uši. To je prvý cieľ, ktorý sleduje.
Druhým cieľom je pohroziť ukrajinskej armáde v oblasti Donbasu, aby sa nesnažila zamedziť tomu, že povstalecké republiky budú chcieť rozšíriť svoje územie na celú oblasť Donbasu, ako majú vo svojich ústavách. To urobil Putin veľmi brutálnym spôsobom. Veľmi natvrdo pohrozil Ukrajincom, že ak sa budú brániť, tak uvidia, čo ešte nevideli. Rétorika brutálne zhustla, až sa otvorili dvere studenej vojne.
Rusom už dnes nikto veriť nebude, pretože stále tvrdili, že nič nechystajú, že nič neurobia. Nakoniec sme videli takzvané mierové zbory v tých dvoch republikách a teraz vidíme regulárne ostreľovanie miest, ktoré nemajú vôbec nič spoločné s tými ruskojazyčnými oblasťami, o ktoré ide Putinovi primárne.
Určite má Putin nejaký plán, ale my nevieme aký. V každom prípade však tento plán môže naraziť na reakciu Ukrajiny. Zatiaľ informácie o bojových operáciách ukrajinskej armády nemám. Hovorí sa o zostrelených lietadlách a vrtuľníkoch. Čím väčší odpor Ukrajiny, tým viac sa budú jeho plány hatiť a môže dochádzať k rozšíreniu konfliktu na oblasti, v ktorých to možno primárne nezamýšľal. Predvídateľnosť Putinovho režimu je takmer nulová.“
Aké veľké chcú Rusi zabrať územie? Putin v prejave hovoril o potrestaní nejakých ľudí, čo by ale asi nešlo z Donecku. Chce snáď naozaj zabrať aj Kyjev?
Andor Šándor: „Na obsadenie Kyjeva tie sily nemôžu stačiť. Je to trojmiliónová aglomerácia, veľké mesto. Vôbec, Ukrajina je 43 miliónov ľudí, tretina populácie Ruskej federácie. Územie veľké ako Francúzsko. Takže myslím, že toto nie je cieľom. Ani zmena režimu. To by naozaj museli Kyjev ovládnuť, dobyť. V tejto chvíli sa mi to nezdá pravdepodobné, že by na to mali silu, alebo že by to chceli urobiť.“
Z čisto vojenského hľadiska majú Rusi na to, aby dobyli Kyjev, respektíve majú Ukrajinci na to, aby ho ubránili?
Andor Šándor: „Áno, myslím, že Rusi nemajú silu na celú oblasť Ukrajiny. Uvidíme, ako útoky na centrá, o ktorých som hovoril, ukrajinskú armádu fakticky paralyzujú. Bude záležať na tom, ako sa politické vedenie rozhodne, čo urobí. Netuším, čo sa odohráva v hlave prezidenta Zelenského.“
A čo veľké miliónové mestá neďaleko ruských hraníc, ako sú Charkov, Dnepropetrovsk, Odesa? Budú sa ich snažiť obsadiť?
Andor Šándor: „Schopní by toho boli a myslím, že to aj chcú urobiť. Myslí si, že to Ukrajina nechá byť. Ako sa Ukrajina zachová, fakt neviem. Bude tam veľký tlak domácej politiky, občanov. Ani vlastne netuším, či niekto s niekým v tejto chvíli komunikuje.“
Sankcie teraz budú veľké. Zatiaľ, nech boli vzťahy medzi Ruskom a Západom akokoľvek zlé, energetické obchody prebiehali. Ako to bude teraz? V tejto chvíli to vyzerá tak, že by možno mohlo dôjsť aj na sankcie týkajúce sa ruského plynu a ropy. Ako to vidíte?
Andor Šándor: „Sankcie budú samozrejme tvrdé a ukáže sa, či to budú silné slová, alebo silácke reči. Medzinárodný odpor proti tomu, čo Putin urobil, je veľmi silný. Až sa o tom bude rokovať, v mysliach každej jednej krajiny budú veci, ktoré kvôli sankciám negatívne ovplyvnia tú krajinu samotnú.
Všetci budú musieť uvažovať o tom, že sa sankcie prejavia aj voči nim. Asi na tom nebude zle Veľká Británia, ktorá žiadnu ropu a plyn z Ruska neberie, iný postoj bude nemecký, taliansky. Uvidíme. Bude dôležité, ako na tieto sankcie, ktoré sa vyhlásia, bude reagovať Rusko. Čo urobí. Či plyn zastaví, alebo ho zdražie. Teraz odhadovať, ako tie kroky pôjdu ďalej, je veľmi ťažké.“
Ak by Európa prišla o ruský plyn, nezačalo by sa viac ťažiť zase uhlie Green Dealu napriek?
Andor Šándor: „Nie je to tak, že keď nebude ruský plyn, tak nebude žiadny. Je tu americký skvapalnený, ktorý bude nepochybne drahší. Navyše sa exportéri zachovajú trhovo. To znamená, keď je ponuka oveľa menšia ako dopyt, tak pôjdu ceny ešte hore. Nemecko môže prehodnotiť odstavovanie jadrových elektrární. Ale neviem, aké je premýšľanie kancelára Scholza. Faktom je, že zastavenie procesu certifikácie Nord Streamu 2, čo znamená jeho neuvedenie do prevádzky, ešte neznamená, že plyn nepôjde klasickými cestami do Nemecka, ako ide teraz.
Záleží tiež na reakcii Ruska, či dodávky silne obmedzia, zastavia alebo zdražia. Bude to signál z ruskej strany, či tento konflikt a problém so Západom chcú eskalovať ešte ďalej, alebo to, čo urobili na Ukrajine, im stačí. V odpovediach medzi akciami Západu a Ruska môžeme mať kľúč k tomu, ako sa budú správať na Ukrajine.“
Prejaví sa súčasné dianie vo väčšom vyzbrojovaní našej armády? A upevní sa teraz súdržnosť NATO, že si jednotlivé členské krajiny uvedomia v tejto chvíli viac jej význam?
Andor Šándor: „Nepochybne to povedie k väčšej súdržnosti v Aliancii. Putin ju vždy chcel rozdrviť, týmto krokom ju nepochybne posilní. Pokiaľ ide o Česko alebo aj Slovensko, mali by sme dať do súladu vyhlásenia a reálne kroky. Pokiaľ vidíme agresiu na východe a hovoríme, že sa máme obávať ruskej rozpínavosti, potom by sme mali aj tak konať. Ale to už hovoríme nejaký čas, ale niektoré armádne akvizície odďaľujeme.
Teraz naposledy pani ministerka (česká, pozn. red.) odložila podpis na bojové vozidlá pechoty z pohľadu toho, že má obavy, aby nebola stíhaná, vyšetrovaná, alebo dokonca súdená ako jedna z jej predchodkýň. Rešpektujem, že tento pocit má, ale toto armáde nepomôže. Aj v tom Kremli vidia, ako mnoho krajín síce kričí, že aký Putin je, ale de facto, pokiaľ ide o ich ozbrojené sily, toho veľa nerobia. Výnimkou v našej oblasti je Poľsko, ktoré veľmi intenzívne vyzbrojuje armádu a je to z pohľadu kapacít a schopností svojej armády stredoeurópska veľmoc. To sa nedá povedať o českej armáde, ktorá jazdí na päťdesiat rokov starých tancoch.“
Miloš Zeman hovoril v súvislosti s Ruskom o šialencoch. Je snáď schopné napadnúť aj niekoho iného, napríklad Pobaltia?
Andor Šándor: „Myslím, že Putin taký šialenec nie je. Keby zaútočil na Pobaltie, vstupuje do konfliktu so Severoatlantickou alianciou. To si skutočne neviem predstaviť, to nie je v jeho záujme. Znamenalo by to veľkú vojnu, možno s použitím jadrových zbraní.“
Hovoríte, že by to nebolo v jeho záujme. Myslím ale, že aj tento útok na Ukrajinu nie je v záujme Ruska, že ho to veľmi poškodí...
Andor Šándor: „Samozrejme. Na jednej strane niektoré požiadavky neboli také, aby sa zmietli zo stola a boli dobrým podkladom pre rokovanie. To áno. Ale že si to budem kompenzovať vojenskou silou, a požiadavky, ktoré sa mi nedarí dosiahnuť diplomaciou, že dosiahnem vojenskou silou, je jednoducho barbarstvo. To sa dá ťažko akceptovať v dvadsiatom storočí a nemôže to byť v záujme Ruska.“
Bezpečnostný expert a bývalý šéf vojenskej rozviedky generál Andor Šándor poskytol rozhovor pre parlamentnilisty.cz.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Vždy sme boli radi, ak ste si naše články zdieľali aj na FB. Tam sa ich však vďaka cenzúre a brigádnickým udavačom „závadného obsahu“ zjavuje čoraz menej. My však odmietame tak cenzúru, ako predstavu podľahnúť udavačom, samozvaným, no dočasným majiteľom a strážcom jedinej – ich – prípustnej pravdy.
Na FB zostávame s tým, čo nám „dovolia“, na Telegram prechádzame so všetkými článkami bez cenzúry.
Nájdete nás tu: https://t.me/hlavnydennik
Ďakujeme za vaše nové a pribúdajúce návštevy. Redakcia HD.