Neexistuje žiadny medzinárodný mechanizmus alebo svetové vedenie, ktoré by dokázalo zastaviť vojny ako je táto, a v nasledujúcich dňoch bude zásadné, ako na tento útok zareagujú USA, Veľká Británia a ďalšie krajiny, píše sa v analýze The Jerusalem Post.
Správy o ruských útokoch na Ukrajinu ukazujú beztrestnosť, ktorá bola v posledných niekoľkých rokoch na svete dovolená. Skutočnosť, že Rusko bolo schopné celé mesiace otvorene budovať svoje sily na ukrajinskej hranici bez toho, aby kládlo akékoľvek požiadavky, a potom začalo útok na Ukrajinu, ukazuje, že neexistuje žiadny medzinárodný mechanizmus alebo svetové vedenie, ktoré by dokázalo zastaviť vojny ako napr. túto, konštatuje The Jerusalem Post.
Budúce dni budú zásadné pre to, ako USA, Veľká Británia a ďalšie na tento útok zareagujú. Útok na Ukrajinu bol nevyprovokovaný. Rusko sa jednostranne rozhodlo uznať dve separatistické oblasti Ukrajiny a následne to využilo ako zámienku na útok na Ukrajinu. Ukrajina na túto ruskú hrozbu, budovanie armády, uznanie a útok nereagovala. Toto nie je rovnocenný boj.
USA už mesiace varovali pred ruskou inváziou. Počas tej doby bola hlavným médiám poskytnutá analýza a spravodajské informácie z USA, ktoré naznačovali, že Rusko je stále pripravenejšie na útok. Dňa 6. februára NBC uviedla, že Rusko „zhromaždilo sedemdesiat percent síl", ktoré potrebuje na inváziu na Ukrajinu.
Ako pripomína The Jerusalemm Post, počas nasledujúcich týždňov toto percento vzrástlo na 80 percent a potom na 100 percent. Išlo teda o otvorené nasadenie síl. Nebolo tu žiadne veľké tajomstvo. Jedinou otázkou, ktorú si mnohí položili, bolo, či to bolo myslené ako trik, ako získať ústupky a udržať USA a ich spojencov v kruhu s varovaniami, alebo či to bola skutočná vec.
Tragédia, ktorá sa teraz odohráva, spočíva v tom, že Rusko nielen vybudovalo sily, ale potom naplánovalo inváziu. Nadviazalo na to, čo Rusko už urobilo v roku 2014, keď podporilo separatistov. Ruský prezident Vladimír Putin mal ešte v pondelok dlhý prejav, v ktorom tvrdil, že uzná dve separatistické oblasti Ukrajiny, Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku.
Ako ďalej píše The Jerusalem Post, tieto dve oblasti, s ktorými Rusko teraz zaobchádzalo ako s dvoma novými krajinami, 22. februára vypracovali žiadosť o ruskú intervenciu. Nóta z 22. februára bola potom 23. februára zaslaná do Moskvy. To bola hotová vec, pretože teraz ruský scenár znel, že mal „právo“ ísť na Ukrajinu. Rusko už anektovalo Krym v roku 2014 a napadlo tak už Ukrajinu. Otázkou však bolo, čo Rusko teraz plánuje.
https://www.hlavnydennik.sk/2022/02/24/z-udalosti-na-donbase-video-zabery-z-nocneho-utoku
Zdá sa, že Rusko zašlo ešte ďalej, než len v pondelok a utorok rozmiestnilo to, čo nazývalo „mierové“ sily. Teraz Rusko vyhlásilo, že začalo nevyprovokovanú „zvláštnu“ vojenskú operáciu. Teraz diplomati v OSN „prosia" Putina, aby zmenil kurz.
Americké médiá vykresľujú Putina, že je izolovaný. Nie je však jasné, ako je izolovaný je, ak krajiny „žobrú“. Napriek varovaniu pred inváziou po niekoľko mesiacov a tvrdým diskusiám na rôznych fórach, neexistovala žiadna skutočná západná reakcia, ktorá by to zastavila. Nie je „vôbec pravdepodobné, že by mohli odraziť ruskú armádu.
Zatiaľ čo Rusko presúvalo jednotky do pozícií na útok na americkú ambasádu v Kyjeve, tweetovalo o tom, ako bola Moskva v 12. storočí opusteným lesom, kedy bol Kyjev prekvitajúcim mestom. Nie je jasné, čo tento „trolling“ Moskvy dokázal, poznamenáva ďalej The Jerusalem Post. Nakoniec to nebol Twitter, kto rozhodol o ruských akciách. Rusko pripravovalo údery proti Ukrajine.
Vo štvrtok skoro ráno sa na Ukrajine objavili správy o explóziách a útokoch. Správy uvádzali, že v Kyjeve starosta varoval občanov, aby neprepadali panike. Živé zábery z hlavného mesta Ukrajiny ukazovali, ako ľudia riadia a vykonávajú svoj každodenný život.
Počas prvých štvrtkových hodín sa na sociálne siete dostalo mnoho dezinformácií, ktoré tvrdili, že Rusko sa zameralo na Odesu a mnoho ďalších miest po celej Ukrajine, údajne preto, aby šírilo paniku. Čo však video ukázalo, bol dym stúpajúci z miesta v Charkove. Medzitým v OSN generálny tajomník vyzval Putina, aby priviedol svojich vojakov späť do Ruska.
Všetky tieto vyhlásenia sú však tvárou v tvár skutočnému konfliktu nezmyselné, upozorňuje The Jerusalem Post. Sankcie a americké hrozby pravdepodobne nemajú za sebou žiadnu skutočnú silu. Je to preto, že USA už sankcionovali mnoho krajín a tieto krajiny sa stali silnejšími.
Irán napríklad pod „maximálnym tlakom dokázal zvýšiť svoj vplyv v Jemene, Iraku, Sýrii a Libanone. K skutočnému zníženiu úlohy Iránu nedošlo. Irán je údajne pod sankciami, ale vyváža rakety a drony, chaos a teror, po celom Blízkom východe, zdôrazňuje The Jerusalem Post.
Posolstvom ruskej invázie je, že pre tento druh útokov existuje beztrestnosť. Turecko tiež napadlo Sýriu v rokoch 2018 a 2019, etnicky vyčistilo kurdské oblasti a nemalo to žiadne následky. Na rozdiel od 90-tych rokov, kedy existovala fikcia medzinárodného spoločenstva, ktoré sa postavia útokom a agresii, posledných niekoľko rokov ukázalo, že autoritárske režimy si môžu robiť, čo chcú, a nedôjde k žiadnemu skutočnému potlačeniu.
Ústup USA z Afganistanu a signalizácia USA, že sa chcú zamerať na domáce problémy a stiahnuť sa z regiónov po celom svete, pravdepodobne podporili tento názor, že krajiny ako Rusko si môžu robiť, čo chcú.
Väčšina západných krajín vyzvala občanov, aby opustili Ukrajinu, a presunula diplomatov z Kyjeva. To bola správa, že zacielenie na Kyjev sa v podstate stane bez prítomnosti západných diplomatov, ktorí by útoky spochybnili. Prítomnosť diplomatov samozrejme nezastaví útoky na Kyjev, ale ich taký viditeľný odchod ukázal, že Kyjev je ticho opustený.
Presun ambasád z Kyjeva do Ľvova je súčasťou tohto procesu opustenia ešte predtým, ako zaznel prvý výstrel. NATO tiež premiestnilo personál z Ukrajiny a tucet leteckých spoločností zrušilo lety. Rusko pochopilo, že keď začalo útoky na Ukrajinu, že vzduch je otvorený a hlavné mesto pre útoky tiež. Medzinárodná prítomnosť už totiž signalizovala útekom, že aj keď protestuje proti vojne, nebude príliš prekážať.
To je nebezpečný precedens. Znamená to, že každá krajina, ktorá chce napadnúť inú krajinu, môže otvorene vybudovať svoje sily, vytvoriť fiktívny dôvod konfliktu, uznať časti druhej krajiny ako nové krajiny a potom začať nevyprovokované útoky. Medzinárodné spoločenstvo odpovie stiahnutím sa ešte pred začiatkom útoku.
Teraz má medzinárodné spoločenstvo ešte jednu šancu niečo skutočne urobiť. Sankcie nič nerobia.. Malé množstvo vojenskej techniky odoslanej na Ukrajinu v posledných rokoch neumožnilo Ukrajine skutočne mať obranu, ktorú potrebuje. O tom, ako by sa Ukrajina bránila, sa nediskutovalo.
Zdá sa, že Ukrajina napriek varovaniu neverila, že sa vojna skutočne blíži. Je to preto, že nevyprovokovaný útok na pokojný štát, akým je Ukrajina, nie je každodennou udalosťou, uzatvára The Jerusalem Post.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Vždy sme boli radi, ak ste si naše články zdieľali aj na FB. Tam sa ich však vďaka cenzúre a brigádnickým udavačom „závadného obsahu“ zjavuje čoraz menej. My však odmietame tak cenzúru, ako predstavu podľahnúť udavačom, samozvaným, no dočasným majiteľom a strážcom jedinej – ich – prípustnej pravdy.
Na FB zostávame s tým, čo nám „dovolia“, na Telegram prechádzame so všetkými článkami bez cenzúry.
Nájdete nás tu: https://t.me/hlavnydennik
Ďakujeme za vaše nové a pribúdajúce návštevy. Redakcia HD.