Maďarská vláda zvážila ukrajinskú krízu a prisľúbila, že bude stáť pri NATO, ale bude odolávať snahám ľavice vtiahnuť krajinu do vojny, informuje portál Breitbart.
„Stanovisko Maďarska je jasné, stojíme pri Ukrajine, stojíme pri územnej celistvosti a suverenite Ukrajiny. Dnes a aj v budúcnosti bude Maďarsko súčasťou rozhodnutí NATO zameraných na spoločnú reakciu,“ zdôraznil Péter Szijjártó, maďarský minister zahraničných vecí, vo vyhlásení, ktoré na sociálnych sieťach zverejnil hovorca vlády Zoltán Kovács.
Szijjártó však dodal, že napriek hlbokému záujmu jeho vlády o Ukrajinu „vojna nie je riešením“ krízy.
„Maďarsko sa musí vyhýbať ozbrojenému konfliktu. Návrh maďarskej ľavice poslať maďarských vojakov a zbrane na Ukrajinu je preto mimoriadne nezodpovedný. Nesmieme dovoliť, aby ľavica vtiahla Maďarsko do tejto vojny!" vyhlásil.
Minister zahraničných vecí zopakoval podobné vyhlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána zverejnené v angličtine krátko predtým, ako ruský Vladimir Putin spustil svoju takzvanú „špeciálnu vojenskú operáciu... na demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny“.
"Maďarsko sa musí držať mimo tohto konfliktu, tohto vojenského konfliktu, pretože bezpečnosť Maďarska je najdôležitejším záujmom," povedal premiér Orbán.
„V súlade s tým nemôže byť reč o prijatí ľavicových návrhov na vyslanie vojakov a zbraní na Ukrajinu,“ pokračoval s tým, že Maďarsko „zohrá svoju úlohu v medzinárodnom úsilí o obnovenie mieru“ a že armáda a polícia sa medzitým pripraví na prípadný prílev utečencov.
Postoj Maďarska k Ukrajine predstavuje vzácny rozdiel oproti Poľsku, ktoré je jeho najbližším spojencom vo Vyšehradskej skupine členských štátov Európskej únie.
Zatiaľ čo maďarská vláda jednala s Ruskom na základe toho, čo považuje za pragmatický základ, pričom nedávno rokovala s prezidentom Putinom o dohode o plyne, aby boli maďarské účty za energiu medzi najnižšími v Európe, poľský premiér Mateusz Morawiecki reagoval na ruský útok požiadavkou EÚ uvaliť na Moskvu „najtvrdšie možné sankcie“ a varovať, že „Európa a slobodný svet musia zastaviť Putina“.
Zatiaľ čo Maďarsko aj Poľsko trpeli počas studenej vojny pod jarmom Sovietskeho zväzu ovládaného Ruskom, mnohí veria, že bojovnejší postoj poľskej vlády je spôsobený skutočnosťou, že vodca vládnej strany Právo a spravodlivosť v krajine Jarosław Kaczyński má podozrenie, že Kremeľ bol spolupáchateľom leteckej katastrofy v Smolensku v roku 2010, pri ktorej zahynul prezident Lech Kaczyński – jeho dvojča.
Postoj Maďarska ku konfliktu na Ukrajine môže byť zafarbený aj skutočnosťou, že jeho vzťahy s ukrajinskou vládou sú trochu naštrbené v dôsledku vnímaného zlého zaobchádzania s maďarskou menšinou v krajine.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Vždy sme boli radi, ak ste si naše články zdieľali aj na FB. Tam sa ich však vďaka cenzúre a brigádnickým udavačom „závadného obsahu“ zjavuje čoraz menej. My však odmietame tak cenzúru, ako predstavu podľahnúť udavačom, samozvaným, no dočasným majiteľom a strážcom jedinej – ich – prípustnej pravdy.
Na FB zostávame s tým, čo nám „dovolia“, na Telegram prechádzame so všetkými článkami bez cenzúry.
Nájdete nás tu: https://t.me/hlavnydennik
Ďakujeme za vaše nové a pribúdajúce návštevy. Redakcia HD.