Pre predajne menšie ako 300 štvorcových metrov platí výnimka, nemusia sa zapájať do procesu zálohovania plastových fliaš. To však diskriminuje najmä obyvateľov vidieka, konštatujú Hospodárske noviny.
Zálohovanie PET fliaš u nás funguje necelé dva mesiace a zdá sa, že zatiaľ je najmä výsadou mešťanov. Obyvatelia niektorých dedín totiž narážajú na pár komplikácií.
Chýbajú automaty a okrem toho prevádzky nie sú dostatočne veľké na to, aby obaly odoberali zamestnanci ručne. Ľuďom tak nezostáva nič iné, len putovať aj desiatky kilometrov s „batohom plastu“ na najbližšie odberné miesto.
Jedným z významných prevádzkovateľov na slovenskom vidieku je spoločnosť COOP Jednota. Práve tam sú väčšinou predajne s rozlohou menšou ako tristo štvorcových metrov, čiže sa na ne nevzťahuje zákonná povinnosť zabezpečiť zber spomínaných obalov. Zákazníci sú tak často svedkami situácie, keď je im pri nákupe záloha naúčtovaná, odovzdať prázdnu fľašu však nie je možné, podotýkajú Hospodárske noviny.
Najčastejšie je za tým nedostatok skladových priestorov prevádzok. Napriek tomu reťazec avizuje, že počet predajní, ktoré sa do systému zapájajú, rastie a sieť plánujú ešte rozšíriť.
„Zálohované obaly môže prevziať aktuálne viac ako 800 predajní. Zákonná povinnosť zálohovať sa týka 321 predajní, ostatné sa zapájajú dobrovoľne. Tieto čísla sa budú zvyšovať,“ uviedol Branislav Lellák, riaditeľ obchodnej sekcie.
Zväz obchodu o probléme nedostatku miest na vrátenie vie a potvrdzuje pozitívny trend, že počet zapojených predajní rastie. „Naši členovia zriadili zatiaľ 770 takýchto dobrovoľných miest, čo je takmer dvojnásobok oproti povinne zriadeným miestam, ktorých je 421,“ povedala Nadežda Machútová, prezidentka organizácie.
Ambíciou je mať ich 1 200. Ako pozitívum vnímajú možnosť pre distribútora, ktorý má menší obchod než spomínaná rozloha, nevyplatiť zákazníkovi zálohu za obal v hotovosti, ale dať mu nákupnú poukážku.
Túto pripomienku totiž akceptovalo ministerstvo životného prostredia. „Menšie predajne si tak budú môcť vykryť aspoň sčasti zvýšené prevádzkové náklady,“ dodávajú obchodníci.
Označovanie vratných obalov písmenom „Z“ spôsobilo výrobcom nemálo vrások. „Museli sme na všetkých produktoch, ktoré máme na Slovensku, a tých je vyše sto, vymeniť čiarové kódy. Vďaka tomu dokážu obchodníci aj skenery odlíšiť starý a nový obal,“ tvrdí Michal Čubrík, manažér pre vonkajšie vzťahy Coca-Cola HBC Česko a Slovensko.
Podľa rezortu životného prostredia sa ročne uvedie na náš trh približne 1,3 miliardy plastových fliaš a plechoviek od nápojov, pričom cieľom zálohového systému je vyzbierať aspoň 90 percent všetkých obalov v obehu do roku 2025.
V tomto roku zákon stanovil métu vyzbierať na recykláciu aspoň 60 percent. Záleží, samozrejme, aj na zapojení spotrebiteľov. „Počas januára sa celkovo na trh dostalo 25 miliónov zálohovaných nápojových obalov,“ dodáva rezort.
Počet vyzbieraných kusov za január teda predstavuje necelú desatinu, to je stále na míle vzdialené od ambiciózneho tohtoročného cieľa, dodávajú na záver Hospodárske noviny.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Vždy sme boli radi, ak ste si naše články zdieľali aj na FB. Tam sa ich však vďaka cenzúre a brigádnickým udavačom „závadného obsahu“ zjavuje čoraz menej. My však odmietame tak cenzúru, ako predstavu podľahnúť udavačom, samozvaným, no dočasným majiteľom a strážcom jedinej – ich – prípustnej pravdy.
Na FB zostávame s tým, čo nám „dovolia“, na Telegram prechádzame so všetkými článkami bez cenzúry.
Nájdete nás tu: https://t.me/hlavnydennik
Ďakujeme za vaše nové a pribúdajúce návštevy. Redakcia HD.