Liptovské múzeum sprístupní vo svojich priestoroch v Ružomberku poklad, ktorý v roku 2019 našiel manželský pár pri potulkách lesom neďaleko Hradu Likava. Ide o 1868 strieborných denárov a dva dukáty, ktoré boli umiestnené v keramickej nádobe ukrytej v zemi. TASR o tom informovala odborná referentka kultúry z Liptovského múzea Martina Vilčeková.
Platidlá pochádzajú z 15. a 16. storočia. Jadro pokladu tvoria mince produkované po roku 1468, keď sa v Uhorsku uskutočnila významná menová reforma. "Tá sa vyznačuje razbou kvalitných mincí s akosťou až 50 percent striebra. Tieto sa od starších menej kvalitných denárov odlíšili umiestnením Madony s dieťaťom na plochu mince a pridaním opisu Patrona Ungarie, čo možno vidieť aj na všetkých strieborných razbách z Likavky," priblížila Vilčeková.
Ďalšou zaujímavosťou pokladu je podľa odbornej referentky to, že takmer 99 percent mincí pochádza z mincovne v Kremnici. Tá sa stala od 70. rokov 15. storočia dominantou najmä v produkcii strieborných mincí. Zvyšné mincovne, ako Košice či sedmohradské mestá Sibiu, Baia Mare a Baia Sprie, sú v poklade zastúpené len ojedinele.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie.
Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.