Zhorší sa ešte situácia v zdravotníctve? Sami lekári tlačia na odborárov, aby svoj tlak na vládu zintenzívnili! Pre HNtelevíziu to vyhlásil šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Zdravotníctvo melie z posledného a vláda tento stav ignoruje!
Lekári bijú na poplach! Až po polroku sa im podarilo stretnúť s premiérom Eduardom Hegerom a vysvetliť, že naše zdravotníctvo melie z posledného a ich cieľom je zmeniť to.
„Reagujú na to iba sľubmi a my sme pochopili, že inak ako tlakom na vládu sa to naše zdravotníctvo nezačne zlepšovať a nezačnú kompetentní konať,“ vyjadril sa Visolajský. Situácia je už v takom bode, že lekárski odborári hovoria o výpovediach, ak vláda nepríde s konkrétnymi riešeniami požiadavok, ktoré lekári majú.
Medzi lekármi sa čoraz viac spomína aj zopakovanie akcie z roku 2011, kedy lekári dali výpovede. Za požiadavky smerované na vládu sa podpísalo tritisíc lekárov.
„Naše zdravotníctvo je v takom stave, že keby vypadlo pár stoviek lekárov, tak to ochromí chod, takže v tomto smere nie je potrebných až tak veľa výpovedí,“ dopĺňa Visolajský. Podľa neho by stačilo aj to, že by odmietali pracovať nadčasy.
„Ani nemusíme štrajkovať, stačí nám dodržať zákon a je to forma nátlaku na vládu. Minimálne tritisíc lekárov, ktorí podpísali deklaráciu, tak myslím, že s nimi sa dá pri výpovediach rátať.“
Vláde predostreli sedem bodov a vidieť chcú riešenia. Jedným z nich je aj navýšenie platov, ktoré nežiadajú len pre seba, v prvom rade hovoria o platoch zdravotných sestier. Rozpočet je však už schválený a s navýšením platov sa v ňom nepočíta.
Kritizujú vo svojich požiadavkách aj reformu nemocníc a žiadajú, aby sa oddelenia nerušili, kým sa nezastabilizuje situácia v tých nemocniciach, ktoré by neskôr mali prebrať pacientov. Tvrdia, že najprv musia mať oddelenia dostatok personálu a až potom môže prísť k zrušeniu. Ako aj v prípade rozpočtu aj reforma je už schválená.
„Ten Plán obnovy je ďalší problém, lebo tam sú tak šibeničné termíny, že je to na Slovensku až nereálne veľa tých peňazí vyčerpať. S tým môže byť problém, že sme Plán obnovy naviazali na reformu. Takéto naviazanie peňazí nie je bežné ani v okolitých krajinách," upozorňuje Visolajský.
"Len Slovensko sa rozhodlo, že na Plán obnovy naviaže reformu nemocníc, je to čisto náš slovenský výmysel. Zbytočne sme si s tým skomplikovali čerpanie týchto peňazí. A myslím, že to bol aj zámer, aby to prešlo,“ konštatuje šéf odborov.
Ďalšou požiadavkou je zmena výučby mladých lekárov a lekárok, celý proces by chceli zjednodušiť a odstrániť bariéry. S tým súvisí aj potreba dostavby nemocnice Rászochy. Visolajský upozorňuje, že toto má aj súčasná vláda v Programovom vyhlásení.
Visolajský upozorňuje, že aj tému Rászochy tu riešime 30 rokov a nič sa nezmenilo. Preto odmietajú sľuby a chcú konkrétne termíny. Nie sú ochotní od svojich požiadaviek ustúpiť.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected].
Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.