Ak aj vám napadla takáto otázka v súvislosti s tým, čo sa na Slovensku v týchto dňoch deje. Skúste si prečítať, čo o tom napísala vo svojom statuse na sociálnej sieti právnička Judita Laššáková.
Možné, ale nereálne
„Prezidenta SR je možné odvolať, Ústava SR to umožňuje, návod v nej je. Je to však v podmienkach Slovenskej republiky úplne nereálne.“ To píše na úvod a pokračuje, „som si vedomá frustrácie z mojej odpovede. Moja frustrácia je oveľa väčšia. Od roku 2017 hovorím o tom verejne, že prezident nie je bábka, nie je figurína, ale najsilnejší ústavný činiteľ. Odpoveď Slovákov bola: „ona je pekná“! Hovorí o súčasnej prezidentke. „Nechcem byť dnes zlá, tak si ďalšie poznámky odpustím.“
Treba zmeniť Ústavu
Podľa Laššákovej má prezident príliš veľkú právomoc a ochranu. „Áno, poďme zmeniť ústavný dokument, veď súčasná vládna garnitúra nám už od vyhlásenia výsledkov volieb v roku 2020 dokazuje, že Ústava SR je vlastne iba trhací kalendár! Chceme ale klesnúť na ich úroveň?!“
Predstavme si situáciu
Vysvetľuje ďalej právnička, „veľmi podobnú tej dnešnej, že minister obrany a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí vyrokujú s USA rovnakú obrannú zmluvu. Predstavte si ďalej, že za ňu zahlasuje nie 79, ale 95 poslancov. Táto zmluva dorazí do prezidentského paláca a … prezident ju nepodpíše! Normálne odkáže ministrom a poslancom, že „NIE, ani Bohovi“! Ešte stále by ste prezidenta, ktorý sa vzoprie vláde a poslancom pri takejto zmluve, chceli odvolať??? A verte tomu, že by v prípade nepodpísania zmluvy 95 poslancov hlasovalo za uznesenie o vyhlásení ľudového hlasovania o odvolaní prezidenta. Išli by ste takéhoto prezidenta podporiť, alebo by ste ho chceli odvolať?“
Chyba je v nás
„Kvórum potrebné na odvolanie prezidenta nie je stanovené na ochranu prezidenta, ale na ochranu toho, aby rozhodoval slobodne, podľa svojho svedomia a presvedčenia! Aby chránil nás občanov a záujmy Slovenskej republiky. To, že si „múdry“ slovenský národ zvolil za prezidenta Zuzanu Čaputovú, nie je chyba Ústavy SR, ale nás – voličov. A namiesto toho, aby sme sa viac zaujímali o politiku, snažíme sa meniť systém. Prezradím vám niečo: ani jeden systém nie je „blbu-vzdorný!“
Kde vziať dobrého prezidenta?
„Ak sa volič rozhodne voliť rozumom, nie vášňami a na základe nejakých bludov o neexistencii právomocí prezidenta, potom sa stane nemožné: na post prezidenta nastúpi osobnosť!“ Píše na záver svojho statusu Laššáková.