Britský premiér Boris Johnson vo Varšave uisťoval, že Británia je pripravená pomôcť Poľsku, pokiaľ by bolo ohrozené v súčasnej kríze medzi Ruskom a Západom kvôli Ukrajine, informujú eurozpravy.cz.
„Poľsko a Británia stoja jednoznačne na strane mieru, pokoja a bezpečia," - povedal Johnsonov hostiteľ, poľský premiér Mateusz Morawiecki. Britský premiér sa stretol aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.
„Poľsko má kľúčovú úlohu v našej kolektívnej európskej bezpečnosti. Sto posledných rokov nám ukázalo, že pokiaľ je Poľsko niečím ohrozené, ohrození sme všetci," - povedal Boris Johnson. „Keď je Poľsko v ohrození, Veľká Británia je vždy pripravená pomôcť, podobne ako Poľsko vždy bolo a je ochotné pomôcť nám," -zdôraznil.
Obaja premiéri zavítali medzi poľských a britských vojakov, ktorých v Poľsku dnes posilnilo 350 príslušníkov britskej námornej pechoty. „Británia predviedla skvelý dôkaz solidarity s Poľskom, Ukrajinou a celou východnou časťou NATO," - ocenil Morawiecki gesto britského spojenca.
Šéf poľskej vlády obvinil ruského prezidenta Vladimíra Putina, že sa usiluje o rozbitie Severoatlantickej aliancie. „Preto sa musíme o naše blízke spojenectvo starať. Preto určite musíme ukazovať, ako držíme pri sebe, ako sme jednotní a ako si rozumieme, pokiaľ ide o napätie, ktorému čelíme na východnom krídle NATO," - zdôraznil.
Rusko podľa Morawieckého predkladá Západu falošný výber medzi Ukrajinou a mierom. V skutočnosti sa rozhoduje o slobode a bezpečí v Európe, ktorú ohrozujú snahy Kremľa o destabilizáciu. „Nenecháme sa zastrašiť. Budeme spolu a budeme sa zasadzovať o zachovanie mieru a pokoja," - zdôraznil Morawiecki. „Je najvyšší čas, aby sa svet a západná Európa prebrali z geopolitického spánku," - dodal.
Britskí vojaci sú od roku 2017 súčasťou práporu NATO v Poľsku. Vlani v decembri Londýn vyslal stovku ženistov, aby pomohli Poliakom s ochranou hranice s Bieloruskom, cez ktorú sa pokúšali preniknúť migranti z Blízkeho východu a Afriky.
Johnson vo Varšave hovoril o diplomatickom úsilí o zmiernenie napätia, ktoré vyvolala koncentrácia ruských jednotiek pri ukrajinských hraniciach, aj o pripravenom "balíku sankcií", ktorý má odradiť Moskvu od prípadnej invázie na Ukrajinu.
Rusko, ktoré v roku 2014 anektovalo ukrajinský Krym a podporilo povstanie proruských separatistov na východe Ukrajiny, popiera, že by malo v úmysle napadnúť susednú krajinu. Domáha sa však od Západu bezpečnostných záruk vrátane uistenia, že Ukrajina nevstúpi do NATO, dodávajú eurozpavy.cz.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.