Minister vnútra Roman Mikulec čelí ďalšiemu podozreniu! Generálna prokuratúra zároveň vyjadrila v súvislosti s konaním príslušníkov NAKA obavy o zachovanie princípov právneho štátu v tejto krajine, informujú Hospodárske Noviny.
Po kauze okolo údajného prijatia úplatku vo výške stotisíc eur čelí minister vnútra Roman Mikulec ďalšiemu podozreniu. A to, že mohol mať prístup k informáciám, na ktoré nemal zákonný nárok.
Vyplýva to z rozhodnutia Generálnej prokuratúry o čiastočnom zamietnutí sťažnosti vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ako i bývalého šéfa Úradu inšpekčnej služby vo veci ich obvinenia zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Ide o kauzu, v ktorej sú podozriví z toho, že na základe vymyslených dôvodov chceli trestne stíhať členov tímu prešetrujúceho, či nemanipulovali výpovede dôležitých svedkov. To všetko preto, aby zabránili svojmu možnému zadržaniu.
Skupinu s názvom Oblúk zriadenú na Úrade inšpekčnej služby viedla Diana Santusová. Práve proti nej a jej kolegom mali elitní príslušníci kriminálnej agentúry, ktorých policajný prezident Štefan Hamran nazýva svojimi chlapcami, doslova vyfabulovať trestnú činnosť. Ich snahu vyrobiť zo Santusovej tímu zločineckú skupinu však zachytili súdom povolené informačno-technické prostriedky.
Z nasadených odposluchov vyplýva, že vyšetrovateľom NAKA mohli v údajne nezákonnej činnosti napomáhať niekoľkí prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry a dokonca i samotný minister vnútra Roman Mikulec či vtedajší policajný prezident Peter Kovařík. Zrejme aj toto krytie z vysokých miest sa podpísalo pod to, že „naši chlapci“ sami seba označovali za chránenú zver.
Vyplýva to z odposluchu z 19. júla minulého roka, keď mal vyšetrovateľ Ján Čurilla pred kolegom, ktorý sa sťažoval na malú podporu zo strany Petra Kovaříka, doslova uviesť: „To počkaj, to počkaj, to zas musím povedať, že my môžeme byť radi, že, že je tu. Pretože on teraz, čo robí ohľadne toho, že nás majú realizovať, čo ten chlap robí, ty k….t... My sme tu chránená zver teraz, my môžeme byť radi...“
Zvukové záznamy majú tiež nasvedčovať, že cieľom tohto konania bola kriminalizácia členov tímu Oblúk, ako aj snaha zmariť ich vyšetrovanie smerom k príslušníkom kriminálnej agentúry. „Obvinení pritom konali … s vedomím ministra vnútra a vtedajšieho prezidenta Policajného zboru,“ píše sa v rozhodnutí Generálnej prokuratúry.
Tá sa odvoláva na prepis jedného z odposluchov, vktorom sa okrem iného uvádza: „Toto bude ródeo, akože to nám povedal aj minister, že ja viem, že to bude, že ja viem, že to bude masaker, ale že, že musíme ich zastaviť. Robte, čo treba. Len to, že by sa malo prípadne voľačo robiť, o tom sme, to sme my prebrali s prezidentom a ministrom,“ mali sa medzi sebou baviť vyšetrovatelia kriminálnej agentúry
Angažovanosť Romana Mikulca dokazuje údajne aj to, že niektoré záležitosti riešil priamo na Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorá mala kauzu okolo pomyselnej zločineckej skupiny okolo Diany Santusovej dozorovať. No nielen Mikulec navštevoval úrad Daniela Lipšica. Z odposluchov má byť zrejmé, že aj niekoľkí špeciálni prokurátori, konkrétne Peter Kysel a Ondrej Repa, chodili za ministrom.
„Kysel má prísť k ministrovi. To je na dneska dohodnuté, že dostane do rúk cédečko a teda okrem iného aj výpovede Borisa Beňu a týchto vecí... “ cituje Generálna prokurátora odposluch z 19. júla 2021. Ten podľa nej preukazuje absolútne neprijateľný a nezákonný postup obvinených v uvedenej trestnej veci.
Generálna prokuratúra poukázala aj na rozhovor elitných vyšetrovateľov z 21. júla 2021. Vyplýva z neho, že voči Diane Santusovej a jej tímu plánovali vykonávať invazívne úkony, ako je prepichovanie pneumatík. Ich hlavným cieľom však bolo dostať Santusovú do väzby. „Len ju treba, ako keby, ju normálne spraviť. A do väzby jeb…,“ vykladal jeden z vyšetrovateľov.
„Ak príslušníci Národnej kriminálnej agentúry, ktorí sa takto vyjadrovali a plánovali nezákonné postupy voči iným osobám, majú byť skutočne elitou Policajného zboru, tak vyjadrujem obavu o spravodlivé presadzovanie práva a uplatňovanie zákonnosti 'elitnými' policajtmi v rámci trestných konaní a vo svojej podstate aj obavu o zachovanie princípov právneho štátu v tejto krajine,“ napísala v rozhodnutí prokurátorka Generálnej prokuratúry Katarína Habčáková.
Jej obavy však nezdieľa najvyššie vedenie polície. Ako je známe, jeden z obvinených vyšetrovateľov Ján Čurilla sa najnovšie dostal do vedenia kriminálnej agentúry. Žiadne konzekvencie neboli zatiaľ vyvodené ani voči ministrovi Mikulcovi.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie.
Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.