A bude horšie! Sme na chvoste, široko - ďaleko. Ide o benzín. Ale nielen, iba o benzín.
Benzín je na Slovensku jeden z najdrahších. A tak slovenskí šoféri odchádzajú tankovať do Poľska. A je možné, že tankovacie výlety sa tak skoro neskončia. Keď sa ale vyberú šoféri natankovať, trend ukazuje, že je to často aj s rodinou a tak celotýždňové nákupy robia inde. Nie na Slovensku. A tak je veľmi pravdepodobné, že slovenská ekonomika utrží ďalšiu ranu.
Slováci obohacujú Poľsko. Pred Vianocami za rekordné tržby ďakovali Slovákom južní susedia, dnes ďakujú už aj Poliaci. Na sociálnych sieťach sa hromadia fotografie prázdnych regálov a fotogradie dlhých radov z potravín, ale aj fotografie tabúľ z čerpacích staníc, ktoré informujú o cenách pohonných hmôt.
"Nápor na tamojších predajcov bol podľa niektorých rekordný. Lákadlom boli okrem potravín lacné pohonné látky," informuje denník HN.
Poliaci sú najlacnejší a vyhrávajú. Nielen čo sa týka pohonných hmôt.
A stačilo jedno rozhodnutie vlády.
Znížiť daň z pridanej hodnoty základných potravín na nulu. Pri pohonných látkach z 23 na osem percent. Takto prekonali podľa HN aj Maďarsko.
V Poľsku podľa aktuálnych informácií je cena 95-oktánového benzínu 5,10 poľského zlotého, čo je v prepočte 1,12 eura. Približne o 0,40 percent menej. V Maďarsku premiér Viktor Orbán zastropoval ceny na 480 forintoch, čo je v prepočte 1,36 eura.
"Severní susedia tak vyhrali pomyselný boj, minimálne čo sa týka tankovania. Kým 50-litrová nádrž tam vyjde na 56 eur, nezahŕňajúc poplatok za platbu kartou v inej mene, u nás by bola o 20 eur drahšia. V Maďarsku by bol rozdiel 8 eur. V susednom Česku, kde ceny dosahujú podobné úrovne ako u nás, by plná nádrž bola lacnejšia o necelé dve eurá, o štyri eurá v Rakúsku," informuje HN.
Výsledkom je, že čerpacie stanice, ale nielen tie, aj potraviny, alebo iné predajne zaznamenávajú rekordný nárast tržieb.
Ale, je potrebné dávať aj pozor! "Bez povinnosti podať daňové priznanie je možné cez hranice priviezť najviac 10 litrov pohonnej látky. Za nepodanie daňového priznania hrozí pokuta od 30 eur do 16-tisíc eur," informuje HN.
Zlepšenie podľa analytikov očakávať nemôžeme.
95-oktánový benzín je drahší približne o 21 percent, nafta dokonca o 30 percent.
Podľa analytička 365.bank Jany Glasovej je predpoklad, že na našich pumpách bude hodnota v nasledujúcich týždňoch rásť.
Investičný analytik Fingo, František Burda, pre HD uviedol, že očakáva, že cena ropy stodolárovú hranicu prekoná, čo znamená, že pohonné látky na Slovensku mohli zaznamenať nárast o viac ako 10 centov za liter.
Cenám neprispieva ani konflikt na Ukrajine. Pokiaľ Rusko, ktoré ťaží 10 miliónov barelov ropy denne naruší dodávky z jednej z mocností, ochromilo by to časť Európy. „Oni môžu prestať pumpovať ropu a my na to doplatíme,“ uviedol okrem iného Burda pre denník HN.
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.