V záujme masívneho rozšírenia výroby ekologickej elektrickej energie a vodíka by EÚ mala užšie spolupracovať so susedným kontinentom - Afrikou, informuje nemecký Der Tagesspiegel.
Tento rok Európa a najmä Nemecko prechádzajú od ambicióznych vyhlásení k rozhodným krokom v oblasti ochrany klímy. Konečne! Pre náš kontinent je klimatický obrat herkulovskou úlohou - a napriek všetkým ambíciám a investíciám ju možno zvládnuť len vtedy, ak budeme od začiatku úzko spolupracovať s Afrikou.
Každý klimatický cieľ, ktorý si Európa stanoví, sa doslova rozplynie v dyme, ak štáty Afriky a ďalšie rozvojové krajiny budú naďalej uspokojovať svoje rastúce energetické potreby predovšetkým uhlím a plynom.
Takmer polovica z 1,3 miliardy Afričanov stále nemá pripojenie na elektrickú energiu a očakáva sa, že do roku 2050 sa počet obyvateľov zdvojnásobí. Podľa odhadov Medzinárodnej energetickej agentúry sa dopyt po elektrickej energii dovtedy zvýši takmer štvornásobne.
Úspech európskych programov v oblasti klímy preto v rozhodujúcej miere závisí aj od toho, či sa veterná a slnečná energia - popri výrobe elektrickej energie z vodných elektrární - stane nosnou súčasťou všetkých rozvojových programov v Afrike.
Na prvý pohľad sa zdá, že ide o ďalšiu takmer neprekonateľnú úlohu. Ak sa to však podarí, klimatická transformácia sa môže stať stimulom hospodárskeho rastu v Európe a Afrike.
Kľúčom k úspechu v oblasti klímy je masívne rozšírenie výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. Týka sa to Nemecka, ktoré chce do roku 2030 zdvojnásobiť až strojnásobiť tieto kapacity, ako aj EÚ a Afriky.
Keďže uhlie a plyn možno nahradiť ekologickým vodíkom len spôsobom neutrálnym z hľadiska emisií CO2, najmä v energeticky náročných odvetviach, dopyt po ekologickej elektrickej energii gigantickým spôsobom rastie: pretože výroba vodíka elektrolýzou si vyžaduje obrovské množstvo, väčšie, ako dokážeme vyrobiť u nás.
Európa môže pokryť svoje potreby elektrickej energie len vtedy, ak sa veľká časť elektriny vyrobí v Afrike a odtiaľ sa vyvezie do EÚ. Ide o súčasné presadzovanie elektrifikácie v Afrike a budovanie veľkých závodov na výrobu „zeleného“ vodíka na vývoz.
Technológie potrebné pre ekologické vodíkové hospodárstvo sú zatiaľ v plienkach. EÚ a Európska investičná banka (EIB) sú však pripravené poskytnúť masívnu podporu na potrebné investície do výskumu a vývoja a do priemyselných výrobných zariadení.
V prípade obnoviteľných zdrojov energie sa už ukázalo, ako veľmi sa oplatí počiatočné financovanie: Výrobné náklady na solárnu energiu klesli za posledné desaťročie o 80 percent a na veternú energiu o 40 percent. Najlacnejšia elektrická energia v súčasnosti pochádza z týchto zdrojov energie - na to by sme mali pamätať aj vzhľadom na súčasné veľmi vysoké ceny energie, pripomína Der Tagesspiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.