Vlády bývalého sovietskeho bloku (až na malé výnimky) podporujú snahu impéria rozpútať vojnu, z ktorej sa môže veľmi ľahko stať globálny jadrový konflikt, píše český sociológ Petr Hampl v komentári pre prvnizpravy.cz .
Kedy inokedy by mali byť na námestiach väčších miest státisíce demonštrantov ako teraz? Kedy inokedy by mali byť cesty zablokované aktivistami? Kedy inokedy by sme mali vidieť ľudí pripútaných k dverám ministerstvách?
"Nič také nevidíme, pretože zmizla tá časť spoločnosti, ktorá by to za normálnych okolností organizovala." Píše sociológ.
"Vyšetrovanie pohlavného obťažovania, 76 pohlaví, nútené vegetariánstvo, požiadavky zákazov všetkého možného a nemožného a snaha dopraviť k nám tisíce džihádistov – k tomu všetkému tí magori kedysi dokázali pridať len veľmi málo pozitívneho, ale niečo predsa. Nemali radi nadnárodné korporácie a boli protivojnoví. Aj toto pozitívne minimum ale zmizlo.Z tých ľudí sa stali korporátni lokajovia ochotní podporiť akúkoľvek panskú špiavosť i akékoľvek vojnové zločiny. Už na nich nie je nič sympatického ani nič neutrálneho. Čisté zlo."
"Otázka znie, ako sa z protivojnových extrémistov stanú provojnoví extrémisti a ako sa z odporcov korporácií stanú korporátni pätolízači. Aj keby sa niekto nechal zlákať veľkými peniazmi, dalo by sa čakať, že ostatní sa odtrhnú a vytvoria vlastné centrá nezávislého myslenia (hoci aj bez peňazí). Ale to nikde nevidíme. Vidíme naopak tupú pro-globalistickú uniformitu." pripomína sociológ Hampl.
"Niekde je prostredie nastavené tak, že každá zmena je rúhanie. „Najhoršia zo všetkých vecí je inovácia,“ vyhlásil napríklad Mohamed a jeho nasledovníci skutočne vytvorili prostredie, v ktorom niekto môže dostať nový nápad, ale nikto nemôže prežiť tak dlho, aby ho presadil."
"Niekedy ale vznikne prostredie, v ktorom prístup do médií, rozhodovanie vydavateľov, granty aj akademické hodnosti zvýhodňujú odchýlky určitým smerom. Vlastne to ani nemusí byť úplne úmyselné - stačí, že tí, ktorí ovládajú rozpočty, s niekým sympatizujú. Potom sa logicky presadzujú tie "vylepšené" myšlienkové smery, ktoré požiadavkám vyhovujú lepšie. Nemôžu to byť prehnané zmeny, to by sa novátor vylúčil z komunity. Ale zmena o kúsok, prečo nie. Tí úspešnejší sa viac presadia, ovplyvnia viac ľudí, hlási sa k nim viac žiakov... a myslenie sa postupne mení."
"Máme radikálnu ľavicu, ktorá úplne perfektne dopĺňa propagandistické mediálne kampane a korporátne pokusy žmýkať zo zamestnancov stále viac a viac. Ako to perfektne opisuje profesor Keller v knihe Hybridná politika – z jednej strany sú ľudia drvení požiadavkami na stále väčšiu ziskovosť firiem, z druhej strany sú tu požiadavky multikulturalizmu a rodové témy. Oboje prichádza z rovnakých kruhov." pripomína sociológ.
"Čo môže byť aj základ prognózy. Keď sa pozriete na dnešné rozloženie politickej a finančnej moci, dokážete odhadnúť, ako bude vyzerať „nezávislé“ a „alternatívne“ myslenie o jednu generáciu." varuje na webe prvnizpravy.cz český sociológ Petr Hampl.
______________________
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.