Znižujú im kapacity a oneskorujú dodávky.Európske ropné spoločnosti čelia ničivým kybernetickým útokom na svoju infraštruktúru. S problémami sa stretávajú spoločnosti v Nemecku, Belgicku alebo Holandsku. Hackeri narušili ich vnútorný systém, informuje ČT24.
Celkom ide až o tucet zasiahnutých miest. Podobných útokov na strategické miesta v Európe v posledných rokoch pribúda aj kvôli pandémii.
Práve na transport a na skladovanie čierneho zlata mierili posledné kybernetické útoky. Len v Belgicku sa týkali prístavov v Gente a Antverpách.
„Dostali sme správu najmenej o dvoch kyberútokoch, na ktoré sme okamžite reagovali. Federálna jednotka pre počítačovú kriminalitu a antverpská polícia už začali vyšetrovanie,“- oznámil Kristof Aerts z úradu federálneho prokurátora v Antverpách.
Útoku zasiahol desiatky belgických terminálov. Narušenie IT systémov pocítili aj spoločnosti v Nemecku a Holandsku. Podľa odborníkov ale nemusí ísť nutne o koordinovaný útok.
„Kybernetický útok tomu dodáva medzinárodný rozmer, takže aj na ten sa zameriame, ale práve preto je potrebná expertíza federálnej jednotky pre počítačovú kriminalitu,“ - upozornil Aerts.
Aký bude okamžitý vplyv, nie je úplne zrejmé. Napríklad nemecká spoločnosť Oiltanking už oznámila, že bola donútená k práci v „obmedzenej kapacite“. Drobné oneskorenie dodávok pripustil aj holandský koncern Evos.
Odborníci varujú, že by mohlo ísť o tzv. ransomwarové útoky. Pri nich hackeri zašifrujú napadnuté systémy a za odblokovanie požadujú výkupné. Kyberzločinci takto vlani napríklad napadli infraštruktúru americkej Colonial Pipeline. Jej sieť dodáva ropu z Texasu až po severovýchod Spojených štátov. Firma vydieračom zaplatila päť miliónov dolárov v bitcoinoch.
Americký prezident Joe Biden vtedy uviedol, že jeho administratíva berie tieto útoky veľmi vážne. „V spolupráci s FBI a ministerstvom spravodlivosti sa snažíme prekaziť ich činnosť a stíhať páchateľov.“
Podľa európskej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť útokov na strategické ciele pribúda.
Analytik Asociácie pre medzinárodné otázky Tomáš Rezek uviedol, že kvôli pandémii sa množstvo aktivít presunulo do kybernetického priestoru, a tak sa stali novými cieľmi pre hackerov. Pripomenul, že kybernetická kriminalita predbehla svojou „výnosnosťou“ aj obchod so zbraňami či drogami, konštatuje ČT24.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ak máte záujem pracovať pre nás z domu a máte žurnalistické skúsenosti, píšte na [email protected]. Ak nás zaujmete, určite sa ozveme.
Ďakujeme za vaše návštevy. Redakcia HD.