Stupňujúce sa napätie medzi Západom a Ruskom v súvislosti s Ukrajinou zvýšilo obavy o dodávky ruského plynu do Európy a podnietilo Európsku komisiu a Spojené štáty, aby preskúmali alternatívne možnosti dodávok, píše de.euronews.com.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a prezident USA Joe Biden sa v spoločnom vyhlásení zaviazali k úzkej spolupráci v oblasti energetickej bezpečnosti. Po nedávnom stretnutí s európskymi ministrami energetiky vo Francúzsku komisár pre energetiku Kadri Simson uviedol, že Európska únia rokuje s partnermi ako Azerbajdžan o možnosti zvýšiť dodávky plynu do bloku.
Podľa štúdie, ktorú minulý týždeň zverejnil bruselský think-tank Bruegel, v najhoršom prípade, ak ruský plyn prestane prúdiť do Európy, náhradné opatrenia stačiť nebudú.
Európa čelí dvom výzvam: nájsť náhradu za dodávky ruského plynu a obmedziť dopyt doma. Podľa jednej z autoriek štúdie Simone Tagliapietrovej Európa by mohla čeliť scenáru ropnej krízy ako v 70-tych rokoch minulého storočia: „Niektoré továrne by boli nútené pracovať v skrátenom výrobnom režime, alebo by sa úplne zatvorili. Vlády možno budú musieť vypracovať pohotovostný plán, ktorý by určil priority príjemcov plynu - napríklad na vykurovanie domácností alebo výrobu elektriny", aby sa predišlo výpadkom.
Existujú tri scenáre pre budúcnosť:
- Ak by Rusko a všetci ostatní dodávatelia pokračovali v dodávkach na súčasnej úrovni, zásoby v celej EÚ by v apríli 2022 dosiahli minimum približne 320 terawatthodín (TWh)
- Ak Rusko začiatkom februára zníži dodávky, zásoby by v apríli 2022 dosiahli minimálne 140 TWh.
- Ak bude okrem zníženia dodávok z Ruska aj mimoriadne chladné počasie, zásoby v celej EÚ budú do konca marca 2002 prázdne.
Z krátkodobého hľadiska bude preto EÚ pravdepodobne schopná odolať drastickému prerušeniu dovozu ruského plynu.
Áno, aj nie. Pyrenejský polostrov je napríklad centrom pre terminály na dovoz LNG (skvapalnený zemný plyn; plyn, ktorý bol ochladený na kvapalinu, aby sa ľahšie a bezpečnejšie skladoval a prepravoval).
Región môže preto mesačne doviezť 40 TWh, ale spotrebovať len 30 TWh. Výzvou je preprava prebytočného plynu do zvyšku Európy, keďže existujúce plynovody môžu prepraviť maximálne 5 TWh mesačne. Okrem toho je stredoeurópsky a východoeurópsky potrubný systém navrhnutý tak, aby sa dovoz z východu dostal ku konečným spotrebiteľom.
Existujúca infraštruktúra v zásade umožňuje dodatočné objemy dovozu z Nórska a severnej Afriky, ako aj dodatočné objemy skvapalneného zemného plynu, ktoré by spolu mohli nahradiť súčasný dovoz z Ruska.
Ale jedna vec je mať infraštruktúru, druhá je mať plyn. Nórsko už oznámilo, že bude do EÚ dodávať toľko, koľko bude môcť, a že svetové trhy s LNG sú veľmi napäté - podobne sa vyjadrilo aj Alžírsko. Domáca ťažba plynu v EÚ je obmedzená, a to tak v Holandsku, ako aj inde.
Washington v súčasnosti rokuje s Katarom o dodávkach plynu do Európy. Katar je jedným z najväčších výrobcov LNG na svete. Krajina predáva tri štvrtiny svojej produkcie do ázijských krajín a približne päť percent plynu dodáva do Európy.
Prežiť pol zimy bez dovozu z Ruska by mohlo byť ťažké, ale udržať európske hospodárstvo v chode niekoľko rokov bez ruského plynu by bola obrovská výzva. Na prípravu je viac času, ale aj oveľa väčšie objemy, ktoré treba premiestniť. V roku 2021 predstavoval vývoz ruského zemného plynu do EÚ približne 1 700 TWh - tento objem by sa musel nahradiť, ak by Rusko úplne zastavilo vývoz zemného plynu do Európy.
EÚ má voľnú kapacitu na dovoz približne 1 800 TWh od alternatívnych dodávateľov do Ruska. To by teoreticky mohlo EÚ umožniť plne nahradiť ruské dodávky. To by však bolo v lepšom prípade veľmi nákladné a v horšom prípade fyzicky a politicky nemožné, konštatuje na záver de.euronews.com
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ďakujeme za vaše návštevy - Redakcia HD.