Komentár Joe Wanga (The Epoch Times)
Povedie Omikron k premoreniu obyvateľstva a jeho imunizácii? Vedec Joe Wang je presvedčený, že áno. Najnovší výskum mu dáva za pravdu.
Začiatkom roku 1918, v poslednom roku prvej svetovej vojny, vírus chrípky H1N1 typu A nakazil milióny ľudí a vyvolal pandémiu španielskej chrípky. V apríli 1920, po štyroch vlnách a takmer 100 miliónoch úmrtí, sa pandémia skončila. H1N1 už nebol taký smrteľný a spôsoboval len bežnú sezónnu chrípku. Stal sa z neho endemický vírus.
Bude sa história opakovať? Stane sa SARS-CoV-2 endemickým vírusom po dvoch rokoch pandémie COVIDu-19 a štyroch vlnách rôznych variantov?
Keďže omikronová vlna prebieha práve teraz, môj predpoklad je len odhadový. Vyhliadky však vyzerajú celkom dobre.
Podľa nedávno publikovaných výskumných prác Omikron sa šíri rýchlo, ale je menej patogénny. Proces odborného hodnotenia si vyžaduje istý čas.
Na čo teda poukazujú nové údaje? Mohlo by šírenie Omikronu ukončiť pandémiu? Vlny prichádzajú a odchádzajú. Aby sa Omikron stal poslednou vlnou, musí byť schopný stimulovať silnú a dlhotrvajúcu imunitu voči potenciálnym budúcim variantom.
Nádej na dlhotrvajúcu imunitu spočíva v ochrannej reakcii T-buniek. Podľa štúdie z Univerzity v Kapskom Meste dlhodobá reakcia T-buniek vyvolaná buď očkovaním, alebo prirodzenou infekciou môže spôsobiť skríženú imunitu voči Omikronu.
Autori dospeli k záveru, že dobre udržiavaná imunita T-buniek proti Omikronu pravdepodobne chráni pred závažným priebehom COVIDu-19 spôsobeným inými variantmi.
Nie všetky reakcie T-buniek sú však rovnaké. V štúdii z Kapského mesta sa nerozlišovalo medzi odpoveďami T-buniek na prirodzenú infekciu a na očkovanie. Dnes vieme, že očkovanie vakcínami na báze S-proteínov síce vyvoláva reakcie T-buniek, ale nevyvoláva porovnateľnú dlhodobú ochranu. To je dôvod, prečo v novembri prepukla omikronová vlna napriek vysokej zaočkovanosti na celom svete.
Časopis Nature uverejnil v januári článok s názvom "Cross-reactive memory T cells associate with protection against SARS-CoV-2 infection in COVID-19 contacts". Autormi sú vedci z Imperial College London.
Skúmali epitopy T-buniek (veľmi malé proteínové fragmenty) rôznych proteínov SARS-CoV-2 (S, N, E a ORF1). Zisťovali, či epitopy majú skríženú reaktivitu s epitopmi ľudských koronavírusov OC-43 a HKU1, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie.
Vedci dospeli k záveru, že vakcíny druhej generácie COVID-19 by mali obsahovať aj ďalšie proteíny než Spike.
Ak epitopy N-proteínu dokážu po prechladnutí vyvolať dlhodobú ochrannú imunitu T-buniek proti SARS-CoV-2, potom by aj omikronová infekcia s mnohými epitopmi N-proteínu mala byť schopná vyvolať podobnú imunitu T-buniek a poskytnúť silnejšiu ochranu proti budúcim variantom SARS-CoV-2.
Už približne rok vedci hovoria o možnosti, že SARS-CoV-2 sa pripojí k ostatným štyrom ľudským koronavírusom ako endemický vírus.
SARS-CoV-2 je siedmy koronavírus, ktorý infikoval ľudí. Existuje MERS-CoV, ktorý spôsobuje blízkovýchodný respiračný syndróm, SARS-CoV a SARS-CoV-2, ktoré spôsobujú ťažký akútny respiračný syndróm, a ďalšie štyri endemické vírusy (OC43, HKU1, 229E a NL63), ktoré spôsobujú prechladnutie.
V štúdii s názvom „Immunological characteristics govern the transition of COVID-19 to endemicity" (Imunologické charakteristiky riadia prechod COVIDu-19 k endemicite) uverejnenej v prestížnom časopise Science vo februári 2021 vedci z Pennsylvania State University a Emory University zistili, že všetky ľudské koronavírusy spúšťajú imunitu s podobnými charakteristikami.
Pandémia COVID-19 je výsledkom nákazy ľudskej populácie, ktorá nikdy predtým nebola vystavená SARS-CoV-2. Po rozšírení infekcie (ako je omikronová vlna) po celom svete nadobudne vírus nakoniec endemický charakter. To znamená, že infekcie sa stále môžu vyskytnúť, ale s miernejšími príznakmi a oveľa nižšou úmrtnosťou.
Sú dva dôvody, prečo pred Omikronom nedošlo k prechodu z pandémie na endémiu. Po prvé, všetky široko používané vakcíny sú založené na proteíne Spike, ktorý nevyvoláva dlhotrvajúcu ochrannú odpoveď T-buniek, a po druhé, prirodzená imunita sa ešte dostatočne rozšírila.
Musíme si uvedomiť, že aj keď sa rozlúčime s koronou, pravdepodobne sa úplne nezbavíme SARS-CoV-2. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj sezónna chrípka každoročne zabije viac ako pol milióna ľudí na celom svete. Endemický vírus pravdepodobne do určitej miery zaťaží aj zdravotné systémy na celom svete.
Našťastie Omikron možno považovať za oslabenú vakcínu (živú vakcínu), ktorá má spomedzi všetkých vakcín veľmi dobré výsledky. Existuje približne jedenásť chorôb, proti ktorým sa vo veľkej miere používajú živé vakcíny, napríklad proti osýpkam, ovčím kiahňam či detskej obrne. Po desaťročiach očkovania sa zatiaľ žiadna z týchto chorôb nekontrolovateľne nerozšírila.
Dúfajme, že Omikron sa bude správať rovnako ako ostatné živé vakcíny a s trochou šťastia sa v budúcnosti neobjavia ďalšie varianty SARS-CoV-2, ktoré by viedli k ďalšej pandémii, dodáva na záver Joe Wang.
Dr. Joe Wang bol vedúcim vedcom projektu vakcíny proti SARS farmaceutickej spoločnosti Sanofi Pasteur.
Tento článok vyjadruje len názory autora. Nemusí nevyhnutne odrážať názory HD.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ďakujeme za vaše návštevy - Redakcia HD.