USA stále nepredpokladajú, že ruská invázia na Ukrajinu je hotovou vecou. Ozbrojené sily USA však vysielajú varovanie, píše nemecký Der Tagesspiegel.
Ruský prezident Vladimír Putin zhromaždil dostatočné vojenské sily na možný útok na Ukrajinu, domnieva sa americká administratíva. „Hoci neveríme, že prezident Putin urobil konečné rozhodnutie použiť tieto sily proti Ukrajine," - povedal v novinármi v Pentagóne americký minister obrany Lloyd Austin.
„Teraz však túto schopnosť jednoznačne má. A má k dispozícii niekoľko možností vrátane obsadenia miest a významného územia." Podľa neho sú však možné aj „provokatívne politické akcie", ako napríklad uznanie odštiepeneckých území.
Minister Austin a náčelník generálneho štábu Mark Milley vyzvali Putina k deeskalácii napätia. „Sme presvedčení, že diplomatické riešenie je tou správnou cestou," - povedal Milley. Austin zdôraznil: „Konfliktu sa dá vyhnúť, stále je čas a priestor na diplomaciu."
Mark Milley varoval pred početnými civilnými obeťami na Ukrajine v prípade ruskej invázie. „Na celej Ukrajine je veľa ľudí a veľmi husto obývané centrá," - povedal náčelník generálneho štábu, a ako príklad uviedol hlavné mesto Kyjev. „A ak by vypukla vojna v takom rozsahu, civilné obyvateľstvo by veľmi utrpelo."
Ak by spojené ruské sily zaútočili na Ukrajinu, „malo by to za následok značný počet obetí. A viete si predstaviť, ako by to vyzeralo v hustých mestských oblastiach, pozdĺž ciest, atď. Bolo by to strašné, hrozivé."
Milley uviedol, že Rusko zhromaždilo na svojich hraniciach s Ukrajinou viac ako 100 000 vojakov. Pred útokom by sa nedalo ani včas varovať. Podľa Austina 8 500 vojakov v USA, ktorí boli kvôli konfliktu uvedení do stavu zvýšenej pohotovosti, ešte nedostalo rozkaz. Austin tiež zdôraznil, že americký prezident dal jasne najavo, že na Ukrajine nebudú nasadené žiadne jednotky na bojové účely.
Na Bidenov príkaz bolo 8 500 vojakov v USA uvedených do zvýšenej pohotovosti, aby mohli byť v prípade potreby rýchlo vyslaní do krajín NATO v Európe. Americký prezident zdôraznil, že nejde o provokáciu, ale o preventívne opatrenie, ktoré má čeliť obavám východoeurópskych členov NATO.
V Európe sú pravidelne umiestnené desaťtisíce amerických vojakov vrátane približne 35 000 v Nemecku, a to aj mimo krízových situácií.
Vzhľadom na masívne rozmiestnenie ruských vojsk v blízkosti Ukrajiny sa Západ obáva, že Kremeľ by mohol plánovať inváziu do susednej krajiny, čo však Moskva popiera.
Považuje sa však za možné, že obavy sa vyvolávajú len preto, aby sa štáty NATO presvedčili k ústupkom v oblasti nových bezpečnostných záruk. Snahy o zmiernenie konfliktu trvajú už niekoľko týždňov, dodáva Der Tagesspiegel.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ďakujeme za vaše návštevy - Redakcia HD.