Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder obhajuje odmietnutie Nemecka dodať zbrane Ukrajine. Rozmiestnenie ruských vojsk na hraniciach je podľa neho len reakciou na manévre NATO v pobaltských štátoch, píše gmx.net.
Bývalý nemecký kancelár nešetril kritikou na adresu ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej. A to za jej nástupnícku návštevu na Ukrajine, ktorú uprednostnila pred Moskvou.
Označil to za „malú provokáciu" voči Rusku. „Prekvapilo ma, že síce chystala návštevu Ruska, ale najskôr bola v Kyjeve,“ a dodal: „Myslím, že Rusi sa s tým už zmierili.“ Dúfa, že tento model sa nebude opakovať počas návštevy Číny - nech už bude cesta kamkoľvek.
Šéfka nemeckej diplomacie Baerbocková najprv začiatkom januára pricestovala na nástupnícku návštevu Kyjeva a až potom do Moskvy, kde sa stretla s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.
Schröder ocenil Baerbockovej jasné „nie" dodávkam zbraní na Ukrajinu. To treba rešpektovať. Poukázal však na jej „prešľap“, ktorým bol jej let do Ruska cez Kyjev. Tomu sa mohla vyhnúť, podotkol bývalý líder SPD. „Ale to je otázka štýlu.“ – dodal.
Exkancelár obhajoval odmietnutie Nemecka dodávať zbrane Ukrajine a jednoznačne sa postavil proti ukrajinskej kritike. „Veľmi dúfam, že sa to konečne zastaví," - pokračoval Schröder.
Kancelár Olaf Scholz (SPD) a ministerka zahraničných vecí Baerbocková jasne odmietli dodávky smrtiacich zbraní na Ukrajinu. Kyjev to ostro kritizoval. Tamojšia vláda okrem iného žiada od Nemecka vojnové lode a systémy protivzdušnej obrany.
Schröder považuje rozmiestnenie ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou za reakciu na manévre NATO v pobaltských štátoch a v Poľsku. „Samozrejme, že to má vplyv na myslenie a analýzu hrozieb v samotnom Rusku," - povedal. Dodal, že to treba zohľadniť pri hľadaní rovnováhy s Ruskom.
Bývalý kancelár neočakáva ruskú inváziu na Ukrajinu. „Tomu neverím. A tiež neverím, že ruské vedenie môže a má záujem vojensky zasiahnuť na Ukrajine."
Na otázku, či by bol ochotný prebrať úlohu sprostredkovateľa v konflikte na Ukrajine vzhľadom na svoje priateľstvo s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, Schröder odpovedal, že prezident USA, francúzsky prezident a nemecký kancelár sú pri tom. „Niekto s osobnými konexiami naozaj nemôže pomôcť. Zodpovední ľudia to musia urobiť sami, inak z toho nič nebude."
Schröder sa priatelí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom už od čias, keď bol kancelárom (1998 až 2005). Zastáva tiež vedúce funkcie v projektoch plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2. Je predsedom výboru akcionárov spoločnosti Nord Stream AG a predsedom predstavenstva spoločnosti Nord Stream 2 AG. Oba plynovody vedú popod Baltské more a spájajú Rusko a Nemecko, uzatvára gmx.net.
(Medzititulky red. HD.)
Vážení čitatelia, ďakujeme Vám za prečítanie článku.
Ak máte pocit, že si zaslúži, aby si ho pozreli viacerí, poprosíme vás o zdieľanie pomocou tlačidla f – zdieľať. Ďakujeme, že pomáhate šíriť názory, ktoré sa tradičnými médiami k verejnosti nedostávajú.
Do našej ponuky sme zaradili aj rubriku Regióny, pomocou ktorej chceme byť k vám ešte informačne bližšie. Články z tejto rubriky si môžete prečítať kliknutím na Regióny v hlavičke našej webovej stránky www.hlavnydennik.sk, alebo zrolovaním stránky dolu až nad baner blog.
Ďakujeme za vaše návštevy - Redakcia HD.